Relacje Polski i Węgier są bardzo często dawane za przykład prawdziwej przyjaźni w polityce. Nie we wszystkich aspektach polityka tych dwóch krajów idzie jednym torem. W Unii Europejskiej jest to jednak nasz najsilniejszy sojusznik.

Teraz ze strony Węgier padła bardzo ważna deklaracja. Ustami ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto, rząd tego państwa obiecał wsparcie i solidarność w sporze między Polską a Komisją Europejską.

– Polscy przyjaciele zawsze mogą na nas liczyć, mogą liczyć na naszą solidarność, i nie przyłożymy ręki do żadnych kroków ze strony Unii Europejskiej, które zaszkodziłyby Polsce – powiedział Szijjarto po spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i partnerstwa wschodniego.

Jego zdaniem Komisja Europejska stosuje wobec Polski podwójne standardy. Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił także, że Europa ma teraz ważniejsze sprawy, niż praworządność w Polsce.

– To nie do przyjęcia. Byłoby dobrze, gdyby instytucje europejskie zamiast upatrywania sobie niektórych państw członkowskich skoncentrowały się na rzeczywistych problemach – stwierdził Szijjarto. – Byłoby lepiej, gdyby europejskie instytucje w Brukseli zajmowały się raczej tym, jak przywrócić bezpieczeństwo Europie i Europejczykom zamiast zupełnie bezzasadnie dręczyć niektóre państwa członkowskie – dodał.

Dla partii rządzącej to bardzo ważna deklaracja. Do uruchomienia procedury praworządności w kraju członkowskim (art. 7 traktatu o UE) potrzebna jest jednomyślność rządów wszystkich państw europejskich. Jeśli Węgry wywiążą się ze swojej obietnicy, to Polsce nic nie grozi.

Źródło: fakty.interia.pl

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków