Referendum konstytucyjne już niebawem. Duda ogłosił swoje plany

Referendum konstytucyjne już niebawem. Duda ogłosił swoje plany

Prezydent Andrzej Duda zasugerował, jakie pytania mogą zostać zadane obywatelom w zbliżającym się referendum konsultacyjnym. Na ten moment wszyscy czekali od miesięcy. 

Plany utworzenia referendum Andrzej Duda zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku. Dziś, podczas kongresu "Wspólnie o konstytucji" prezydent ogłosił, jakie fragmenty konstytucji budzą jego zastrzeżenia. Wcześniej argumentował dlaczego chciałby w tym przypadku oddać głos suwerenowi. Zauważył, iż ustawa zasadnicza nie przewiduje obligatoryjności referendum. O egzekucji jego wyniku decyduje bowiem parlament. Prezydent wymieniał również dotychczasowo przeprowadzone referenda. Szczególnej krytyce poddał to ostatnie, z 2015 roku, którego inicjatorem był Bronisław Komorowski. Duda zapowiedział, że referendum konstytucyjne poprzedzone zostanie konsultacyjnym oraz procesem legislacyjnym.

Referendum: te pytania Duda chciałby zadać obywatelom

Duda wyraźnie zasugerował, co w ustawie zasadniczej należy zakwestionować. Jego zdaniem zadać należy pytanie dotyczące nadrzędności Konstytucji nad prawem europejskim. To nie wszystko. Prezydent zwrócił również uwagę na kwestię wzmocnienia ochrony polskiej wsi i rolnictwa. Podkreślił niewystarczająco uwypukloną rolę rodziny, macierzyństwa, ale także ojcostwa. Od razu po zakończeniu wystąpienia Dudy na Twitterze Kancelarii prezydenta pojawił się następujący wpis: - Cykl debat #WspólnieOKonstytucji skłania mnie do postawieniu już dziś kilku pytań, np: o możliwość inicjowania referendum zatwierdzającego ustawy, które dotyczyłyby materii konstytucyjnej, np. w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty czy ochrony zdrowia.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Agata Duda poniżona przez księdza! Druzgocące słowa kapłana
  2. „Stała się rzecz straszna”. Jaruzelska ujawnia nieznane dotąd fakty
  3. Bartłomiej Sienkiewicz trafił nagle do szpitala!
Następny artykuł