Cała Europa czekała na tę decyzję polskiego rządu. Dziś już wszystko wiemy. Polska przystąpi do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności w ramach Unii Europejskiej. 

Polska długo się nad tym zastanawiała. Ministrowie mieli wątpliwości dotyczące ewentualnego dublowania wysiłków NATO i UE. Jednak polski rząd zadecydował o przystąpieniu do PESCO (Permanent Structured Cooperation) w ramach Unii Europejskiej. Informację potwierdził wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Podpisanie deklaracji

W poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony nastąpi uroczyste podpisanie deklaracji. Będzie to ostatni formalny krok przed tym, jak w grudniu na szczycie PESCO zostanie formalnie uruchomione.

Polska notyfikuje w poniedziałek, razem z innymi państwami założycielskimi, gotowość podjęcia współpracy w ramach PESCO, podkreślając wagę zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego na Wschodzie i kluczowy charakter współpracy z NATO – informuje Szymański

Jednocześnie wiceminister Szymański podkreśla, że ukształtowanie „politycznego grunty pod właściwe ukształtowanie PESCO” wynika z wprowadzenia przez polską premier Beatę Szydło zapisów dotyczących współpracy z NATO oraz zrównoważonego rozwoju przemysłu zbrojeniowego do czerwcowych czy październikowych konkluzji Rady Europejskiej.

Gra o równowagę strategiczną w UE się nie kończy. Polska będzie aktywnie podnosiła swoje oczekiwania w tej sprawie – zaznacza.

Wojskowy Schengen

To kolejny krąg integracji, który nazywany jest „wojskowym Schengen”. Ma on prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w Unii Europejskiej, czyli finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych oraz wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

Zobacz również