Na tę decyzję rządu PiS czekała cała Europa. Już wszystko jasne

Na tę decyzję rządu PiS czekała cała Europa. Już wszystko jasne

Cała Europa czekała na tę decyzję polskiego rządu. Dziś już wszystko wiemy. Polska przystąpi do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności w ramach Unii Europejskiej. 

Polska długo się nad tym zastanawiała. Ministrowie mieli wątpliwości dotyczące ewentualnego dublowania wysiłków NATO i UE. Jednak polski rząd zadecydował o przystąpieniu do PESCO (Permanent Structured Cooperation) w ramach Unii Europejskiej. Informację potwierdził wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Podpisanie deklaracji

W poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony nastąpi uroczyste podpisanie deklaracji. Będzie to ostatni formalny krok przed tym, jak w grudniu na szczycie PESCO zostanie formalnie uruchomione. - Polska notyfikuje w poniedziałek, razem z innymi państwami założycielskimi, gotowość podjęcia współpracy w ramach PESCO, podkreślając wagę zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego na Wschodzie i kluczowy charakter współpracy z NATO - informuje Szymański Jednocześnie wiceminister Szymański podkreśla, że ukształtowanie "politycznego grunty pod właściwe ukształtowanie PESCO" wynika z wprowadzenia przez polską premier Beatę Szydło zapisów dotyczących współpracy z NATO oraz zrównoważonego rozwoju przemysłu zbrojeniowego do czerwcowych czy październikowych konkluzji Rady Europejskiej. - Gra o równowagę strategiczną w UE się nie kończy. Polska będzie aktywnie podnosiła swoje oczekiwania w tej sprawie - zaznacza.

Wojskowy Schengen

To kolejny krąg integracji, który nazywany jest "wojskowym Schengen". Ma on prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w Unii Europejskiej, czyli finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych oraz wzmocnienia przemysłu obronnego UE.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News