Na blisko 1,5 miliona polskich rolników od szkód spowodowanych suszą ubezpieczyło się jedynie osiemdziesięciu sześciu – wynika z danych ubezpieczalni. Taki wynik może dziwić z uwagi na to, że od 2009 roku instytuty badawcze wydają rokrocznie raporty ostrzegające przed możliwością wystąpienia suszy.

Ostatnie upalne tygodnie dały się we znaki rolnikom, którzy liczą szkody wynikające z braku opadów i wysokich temperatur. Jak zawsze w takich przypadkach rząd jest wzywany do udzielenia pomocy przedsiębiorcom zajmującym się rolą. Również fakt, że toczy się aktualnie kampania wyborcza wpływa na intensywność i zainteresowanie takimi żądaniami.

Dziennikarka portalu natemat.pl, Katarzyna Zuchowicz, przypomina jednak, że Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach rokrocznie od 2009 roku publikuje raporty i prognozy ostrzegające przed możliwością wystąpienia susz w Polsce. Dziennikarka przytacza także wypowiedź prof. Andrzeja Doroczewskiego, eskperta IUNG, który w rozmowie z mediami przypominał, że susze w Polsce występując praktycznie co roku i nie wyróżnia się niczym wyjątkowym poza tym, że politycy zrobili wokół niej medialny szum.

Również z przytoczonych wypowiedzi niektórych rolników wynika, że istnieje świadomość o występowaniu suszy w Polsce wśród polskich rolników.

Pisząc z poziomu rolnika mało obszarowego, mogę stwierdzić, że susza w Polsce jest już co najmniej od 3 lat. Obecna jest konsekwencją zniszczenia naturalnych zbiorników przez tzw meliorację, a właściwie osuszanie pól – pisze jeden z rolników.

Jak jednak wynika z przytoczonych przez dziennikarkę danych ubezpieczalni, tylko 86 polskich rolników spośród blisko 1,5 miliona ubezpieczyło się na wypadek wystąpienia suszy.

Dziennikarka sugeruje w swoim felietonie, że ogromna większość polskich rolników nie ubezpiecza swoich upraw ponieważ doskonale wie, że państwo traktuje rolników w sposób wyjątkowy i w przypadku susz czy powodzi zawsze wypłaci odszkodowania lub udzieli innej formy pomocy, za którą rolnik nie musi płacić.

Także wśród reszty społeczeństwa coraz bardziej zauważalne jest poirytowanie wynikające z wyjątkowego traktowania rolników przez polskie rządy.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: natemat.pl/KatarzynaZuchowicz

...

Zobacz również