Myśleliście że zakaz handlu to wszystko? No to przeczytajcie o tym

Myśleliście że zakaz handlu to wszystko? No to przeczytajcie o tym

Sejm RP przegłosował wczoraj ustawę, wprowadzającą częściowy zakaz handlu w niedzielę już od przyszłego roku. Niektóre środowiska nie są jednak usatysfakcjonowane takim obrotem spraw i uważają, że potrzebne są dalsze ograniczenia. Myśleliście, że jeden zakaz wystarczy? No to przeczytajcie o tym.

Od 2018 roku ograniczany będzie stopniowo niedzielny handel, by w roku 2020 całkowicie go zakazać. Ustawa jednak nie obejmuje wszystkich branż, co wzbudza w związkach zawodowych niezadowolenie. "Solidarność", będąca jednym z autorów obywatelskiego projektu, którego przejście przez Senat, jest formalnością, oświadczyła, że broni nie złoży i będzie działała w tym zakresie. ZOBACZ TAKŻE: Biedronka i Lidl mają w nosie zakaz handlu w niedzielę. Będą normalnie sprzedawać bez konkurencji! Związkowi chodzi mianowicie o objęcie zakazem centrów logistycznych i dystrybucyjnych. Zdanie "S" w tym zakresie wyraził przewodniczący jej krajowej sekcji pracowników handlu, Alfred Bujara w wypowiedzi udzielonej PAP. Przypomniał także, że związek od samego początku walczył o zakaz dla czterech niedziel miesięcznie.

Czego nie widać

Bujara zdanie swojej organizacji popiera faktem, że większość społeczeństwa nie ma jednak pojęcia, jak wyglądać może praca we wspomnianych wyżej centrach. Przy tym jego zdaniem, wolne niedziele są oczywistym prawem każdego w nich zatrudnionego. ZOBACZ TAKŻE: Węgry wycofują się z zakazu handlu w niedzielę Przedstawiciel NSZZ zapowiedział też, że prowadzona będzie walka o odpowiednie poszerzenie zapisów ustawy. Alfred Bujara poinformował również, że pomysłowi temu przychylny pozostaje rząd, który zapowiedział nawet zgodę na propozycję związku. Handlowiec wyraził również nadzieję, że nowelizacja obejmie także e-handel w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Walka o przestrzeganie prawa

W rozmowie z PAP Bujara stwierdził także, iż jest świadom możliwych prób obejścia zakazu przez niektórych pracodawców. Zaznaczył przy tym, że rząd obiecał przeciwdziałanie takim osobom i zapowiedział wprowadzanie niezbędnych praw na bieżąco. ZOBACZ TAKŻE: Biedronka wyrolowała PiS! Znaleźli sposób na zakaz handlu w niedzielę Związkowiec udzielił także odpowiedzi na pytanie, czy "Solidarność" planuje wpływać na zapisy ustawy jeszcze podczas jej przechodzenia przez Senat. Zaprzeczył jednak wszelkim pogłoskom, twierdząc, że nie jest to możliwe. źródło: bankier.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News