Myjesz uszy? Naukowcy: PRZESTAŃCIE to robić!

Myjesz uszy? Naukowcy: PRZESTAŃCIE to robić! Źródło: fot. pxhere.com

Higiena jest podstawą zdrowia i każdy to wie. W tej dziedzinie życia tak, jak w każdej innej, szkodzi jednak nadgorliwość. Naukowcy alarmują, że przesadne czyszczenie uszu, jest bardzo szkodliwe.

Choć wydaje się to niewyobrażalne, a dla wielu obrzydliwe, nie należy myć uszu, szczególnie przeznaczonymi do tego celu patyczkami. Woskowina pomimo swoich oczywistych wad - niemiłego zapachu i brudu, jest niezwykle pożyteczna. Przestańcie czyścić uszy! ZOBACZ TAKŻE: Zaskakujące wyniki badania nt. higieny Polaków. Oto do czego się przyznali Substancja pomaga w czyszczeniu ucha i chroni ten narząd. Zbiera kurz i brud, zapobiegając przed dostaniem się zewnętrznych zagrożeń do głębi ucha, a na dodatek jej nadmiar redukuje się sam, np. podczas brania prysznica.

Naukowcy: Przestańcie

Z racji samodzielnego czyszczenia się ucha z woskowiny także podczas żucia i innych ruchów szczęki, nie musimy robić tego my. Patyczki higieniczne, zamiast pomagać, szkodą, gdyż wpychają to, czego chcemy się pozbyć jeszcze głębiej. Mogą także doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. ZOBACZ TAKŻE: PRZEŁOM! Takiej planety naukowcy nie odkryli jeszcze nigdy w historii Oświadczenie w tej sprawie wydała Amerykańska Akademia Otorynolaryngologiczna. Zawarto w nim krytykę patyczków oraz polecenie, oraz obronę woskowiny, którą polecono "zostawić w spokoju". W oświadczeniu zawarto także cenne porady w zakresie czyszczenia uszu.

Należy zwrócić się do lekarza

Osoby, które muszą czyścić uszy regularnie z różnych powodów, powinny zwrócić się w tym celu do lekarza. Specjalista zrobi to bezpiecznie i szybko, bez potrzeby wykorzystywania szkodliwych patyczków. ZOBACZ TAKŻE: Lekarze w furii po tym materiale TVP Info. „To klaskanie jest manipulacją roku” (video) źródło: gazeta.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News