Myślisz, że umiesz myć ręce? Kłamiesz albo jesteś wśród 5%

Myślisz, że umiesz myć ręce? Kłamiesz albo jesteś wśród 5% Źródło: fot. media.defence.gov

Mycie rąk, to czynność tak powszednia i naturalna, że aż trudno uwierzyć, jak mało osób faktycznie umie to robić! Okazuje się, że naukowcy wykazali, że aż 95% społeczeństwa tak naprawdę nie myje rąk wcale lub robi to źle.

Za sprawę wzięli się naukowcy z University of Michigan. Przeprowadzili oni szeroko zakrojone badania, z których wynika, że ogromna większość społeczeństwa źle myje ręce. To aż 95% społeczeństwa.

Mycie rąk nie jest takie proste

Okazuje się, że głównym mankamentem większości społeczeństwa jest to, że ręce myją zbyt krótko. Naukowcy wykazali, że aby mycie rąk było skuteczne, należy to robić przez ok. 15-20 sekund. Tymczasem 95% ludzi robi to średnio zaledwie przez 6 sekund. Drugim problemem - co może wydać się niezwykle - jest brak nawyku używania mydła do mycia rąk. Aż 33% osób badanych nie używa go do tej codziennej, zwykłej czynności. A jest ono koniecznym elementem, który zwiększa skuteczność spłukiwania brudu i zarazków. Ponadto, co najbardziej szokujące, z badań wynika, że aż 10% badanych nie myje rąk wcale! To zupełnie niebywałe wyniki. Okazuje się także, że społeczeństwo ma problem z zachowaniem higieny w miejscach publicznych. I w tej kwestii lepiej na tle wszystkich badanych wypadają kobiety.

Jak się zachowujemy w knajpach i pubach?

W miejscach publicznych aż 15% mężczyzn nie myje rąk wychodząc z toalety. W przypadku kobiet dotyczy to tylko 7% badanych. Do mycia rąk w miejscach publicznych szczególnie zniechęca brudna umywalka. Ale - jak się okazuje - skutecznie zachęca znak przypominający o myciu rąk. Wyraźnie zwiększa on odsetek osób, które myją ręce po skorzystaniu z łazienki. Kolejna interesująca rzecz, to fakt, że na częstotliwość mycia rąk wpływa... pora dnia. Chętniej i częściej badani robią to w pierwszej połowie dnia, niż na przykład po pracy. Prof. Carl Borchgrevink prowadzący badania twierdzi, że związane to jest z większym zrelaksowaniem osób, które są "po pracy". Kiedy wieczorem idą zjeść coś w knajpie lub na piwo do pubu, nie myślą oni o takich "błahostkach" jak mycie rąk. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Wirus zabija Polaków! Czarna seria zgonów w 7 dni
  2. Kłopoty ze zdrowiem. Państwo będzie dawać każdemu 500 złotych przez dwa lata
  3. Wszyscy to pijemy. Ma koszmarny wpływ na zdrowie
Źródło: gazeta.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News