Nazia Ali i jej mąż Faisal to zwykłe małżeństwo. A przynajmniej byliby nim gdyby nie fakt, że wyznają islam. To właśnie ta kwestia uniemożliwiła im zaplanowaną wcześniej podróż samolotem.

Małżeństwo wykupiło lot samolotem linii Delta. Chcieli wrócić z Paryża do Cincinnati (Ohio, USA) i siedzieli już na pokładzie, kiedy zauważyła ich stewardesa. Kobieta poczuła się zagrożona, gdyż „używali słowa Allah” oraz „mężczyzna ukradkowo używał komórki” o czym poinformowała pilota. Ten natomiast skontaktował się z lotniskiem i zagroził, że jeśli Nazia oraz Faisal nie wysiądą, to samolot nie wystartuje. Muzułmanie zostali więc poproszeni o opuszczenie pokładu, a ich bagaże wypakowano.

Po wyjściu z maszyny, zabrano ich na specjalne przesłuchanie. Wypytywano ich o cel pobytu we Francji, jak długo tam przebywali oraz gdzie mieszkali. Na koniec funkcjonariusz sfotografował paszporty pary.

– Nie zrobiliście nic złego. Po prostu takie mamy teraz czasy – wyjaśnił.

Choć przesłuchanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości, to muzułmanom nie pozwolono wrócić na pokład samolotu. Linie opłaciły małżeństwu noc w hotelu oraz lot samolotem następnego dnia. To jednak nie koniec sprawy.

O sytuacji zrobiło się głośno, a Rada Stosunków Amerykańsko-Muzułmańskich złożyła skargę na linie.

– Wezwaliśmy Departament Transportu, by sprawdził czy takie praktyki stosowane są również na pokładach samolotów innych amerykańskich linii lotniczych. Apelujemy też o stworzenie obiektywnych zasad regulujących sytuacje, w których pasażer może zostać zgodnie z prawem usunięty z pokładu samolotu – mówiła przedstawicielka Rady.

Delta zareagowała w możliwe dyplomatyczny sposób.

– Potępiamy dyskryminację naszych klientów ze względu na wiek, rasę, narodowość, religię, orientacje seksualną lub płeć. Jako linie lotnicze działające na całym świecie traktujemy wszystkich naszych pasażerów z szacunkiem. Prowadzimy wewnętrzne śledztwo w tej sprawie i zwrócimy tym klientom koszt biletu lotniczego – czytamy w ich oświadczeniu.

– To było poniżające. Byliśmy traktowani jak kryminaliści. Myślałam, że amerykańskim obywatelom (oboje mają obywatelstwo USA od ponad 16 lat – przyp. red.) nie można zrobić czegoś takiego – skarżyła się później Nazia Ali.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: rp

 

...

Zobacz również