Muzułmanie to dość spora grupa w Rosji. Wyznawców Allaha jest w tym kraju, według różnych szacunków, od kilkunastu do nawet 20%. Choć zdecydowanie najwięcej jest ich w Dagestanie, czyli jednej z południowych republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej, coraz silniejsi stają się także w innych rejonach.

Jest tak chociażby w stolicy kraju, Moskwie, gdzie swoją działalność rozpoczął pierwszy islamski patrol. Jego działania rejestrowane są na youtube’owym kanale Alif TV. Na nagraniach głównym bohaterem jest natomiast Rosjanin wyznający wiarę w Allaha, Islam Ismailow.

Brodaty mężczyzna chodzi razem z operatorem po ulicach Moskwy i przekonuje napotkanych ludzi do rzucenia używek takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. W kolejnych ujęciach widzimy, jak mężczyzna rozmawia z napotkanymi ludźmi i przekonuje ich do odpuszczenia sobie palenia czy picia w miejscach publicznych.

Ismailow robi to w ramach akcji Stop Haram, co jednoznacznie kojarzy się z islamem. „Haram” oznacza bowiem w islamie „to, co jest zakazane”. Wśród tych rzeczy są właśnie papierosy czy też alkohol, które muzułmanin chce wyplenić z rosyjskich ulic.

https://www.youtube.com/watch?v=0r2SjU3bmkU

pt

...

Zobacz również