"Murzyn z Wyborczej" ma poważne kłopoty. Za rasizm

"Murzyn z Wyborczej" ma poważne kłopoty. Za rasizm

"Murzyn z Wyborczej", czyli Jacek Hugo-Bader, który przebrał się za czarnoskórego, by zrealizować reportaż z Marszu Niepodległości dla "Gazety Wyborczej", ma teraz poważne problemy. Został oskarżony o rasizm. Skarga już trafiła do Rady Etyki Mediów, a w drodze są kolejne kroki prawne. 

Jacek Hugo-Bader znalazł się na celowniku prawników z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, którzy złożyli skargę do Rady Etyki Mediów w imieniu dr Bawera Aondo-Akaa, który faktycznie uczestniczył w Marszu Niepodległości jako czarnoskóry Polak.

Bawer Aondo-Akaa i prawnicy z Ordio Iuris oskarżają dziennikarza "Gazety Wyborczej" o rasistowskie i ksenofobiczne posługiwanie się określeniami "bambus", "brudas", "czarnuch", "asfalt" i "Makumba", które miały pojawić się w jego artykule. Uważają, że wykorzystanie tych ksenofobicznych sformułowań nie miało żadnego sensu w publikacji Wyborczej, ponieważ nie były to cytaty uczestników Marszu Niepodległości.

- Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia - czytamy w skardze Ordio Iuris.

Dr Bawer i Ordo Iuris zastanawiają się czy nie podjąć jeszcze innych kroków prawnych.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News