Mucha: Cyberwojna? Może już trwa!

Mucha: Cyberwojna? Może już trwa! Źródło:

Cyberwojna? A może już trwa? Wiele krajów i instytucji europejskich podejmuje walkę z dezinformacją o rosyjskich korzeniach. W Polsce - cisza.

Napisaliśmy do Pani Premier Szydło interpelację na ten temat. Uważam, że to MEGAważne

Szanowna Pani Premier,

Kraje NATO i UE nasilają swoje działania w dziedzinie walki z dezinformacją rosyjską. Rzeczniczka NATO Oana Lungescu informuje, że dezinformacja rosyjska przybiera na sile systematycznie od 2014 roku, kiedy to Rosja zajęła Krym i wywołała wojnę w Donbasie. O skali tego procederu może świadczyć przykład spreparowanej rozmowy szefa NATO Jensa Stoltenberga z rosyjskim performerem, podającym się za prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Informację o tego typu rozmowie powielił m.in. znany rosyjski serwis internetowy Life.ru. Państwa NATO i UE wprowadzają przepisy zaostrzające kary dla właścicieli portali dezinformujących. Czesi stworzyli ministerialną komórkę walczącą z dezinformacją. Finlandia chce współpracować z krajami NATO i UE przy tworzeniu centrum doskonalenia walki z zagrożeniami hybrydowymi. USA stworzyło portal internetowy demaskujący propagandę Rosyjską. Amerykański portal zatrudnienia polskich dziennikarzy, którzy przekazują portalowi informacje o fałszywych tropach i wątkach sugerowanych przez zagraniczną machinę propagandową. UE od ponad roku walczy z dezinformacją. Stworzono grupę zadaniową ds. komunikacji strategicznej na Wschodzie (East Stratcom, ESC). Ma ona za zadanie wykrywać fałszywe informacje w krajach wspólnoty i Partnerstwa Wschodniego. W zespole powołanym jesienią 2015 roku nie ma Polaków.

1) Czy rząd zabiega o udział przedstawiciela Polski w unijnej grupie zadaniowej ds. komunikacji strategicznej na Wschodzie (East Stratcom, ESC)?

2) Czy rząd planuje utworzenie komórki zajmującej się zagrożeniem spowodowanym dezinformacją?

Z poważaniem

Joanna Mucha na Facebooku

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News