W przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie z oficjalną wizytą prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Spotka się z przywódcami państw Trójmorza oraz wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich.

W czwartek odbyć ma się osobista rozmowa między prezydentami Polski i USA. Według Witolda Waszczykowskiego poruszony zostanie na niej m.in. temat odzyskania wraku Tu-154M.

– Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda podniesie tę kwestię w rozmowie z prezydentem Trumpem – powiedział minister dla PAP.

Dodaje, że ta kwestia nie jest obca Amerykanom i, że sam ją podnosił w swoich spotkaniach z najważniejszymi osobami Stanów Zjednoczonych.

– Ta kwestia już się pojawiła” – dodał. „Gdy byłem w Waszyngtonie kilka miesięcy temu i rozmawiałem z sekretarzem stanu Tillersonem, wspomniałem o tym. Zresztą rozmawiałem też z poprzednim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w grudniu 2015 r. w Brukseli przy okazji spotkania NATO. Już wtedy prosiłem o pomoc. Jak do tej pory nie ma odpowiedzi ze strony amerykańskiej, niektóre ośrodki mówią, że nie mają informacji na ten temat, z innych ośrodków wiemy, że Amerykanie mogliby podjąć współpracę, ale musi to być decyzja Departamentu Stanu – dodał Waszczykowski.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych zwrot wraku prezydenckiego Tupolewa jest fundamentem dobrych relacji z Federacją Rosyjską. Popiera tę nadzieję innymi działaniami Rosjan w sprawach katastrof lotniczych, przypominając wypadek malezyjskiego samolotu na Donbasem.

źródło: niezalezna.pl

...

Zobacz również