Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, podczas swojej wizyty w Turcji zapewnił swojego tureckiego odpowiednika o tym, że Polska w pełni popiera starania jego kraju o akcesję do UE.

Jak podkreślał na wspólnej konferencji prasowej polski minister sprawiedliwości, Polska i Turcja mają wspólne interesy w kontekście polityki zagranicznej.

 – Choć leżymy na dwóch odległych flankach NATO – Polska na północno-wschodniej, Turcja na południowo-wschodniej – to na obu tych flankach mamy bardzo podobne problemy, m.in. sprowokowane przez agresywne zachowanie Rosji. Mamy nadzieję, wspólną nadzieję, że pewne decyzje, istotne już, które odpowiedzą na te zagrożenia i wyzwania, jakie są w naszych regionach, zostaną podjęte już za trzy miesiące na szczycie NATO w Polsce – powiedział minister w rządzie PiS.

Oprócz wspólnej polityki zagranicznej, według polskiego szefa dyplomacji, Polska i Turcja powinny ze sobą współpracować i mieć poziom współpracy gospodarczej na znacznie wyższym poziomie.

W rozmowie pomiędzy polskim a tureckim MSZ została poruszona także kwestia kryzysu imigracyjnego oraz unijnej pomocy dla Turcji, od której w znacznej mierze zależy to czy problem napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy przybierze na sile czy osłabnie. Pomoc będzie polegała m.in. na przeznaczeniu 6 miliardów euro (w tym blisko 300 milionów złotych od Polski) w ramach pomocy dla Turcji, która w zamian obiecuje zatrzymanie części imigrantów u siebie. W tym samym porozumieniu ujęto także przyspieszenie rozmów nt. akcesji Turcji do EU oraz zniesienie wiz dla Turków chcących wjechać na teren krajów członkowskich.

W imieniu Polski, Witold Waszczykowski zapewnił swojego tureckiego odpowiednika, że nasz kraj w pełni popiera starania Turcji.

 – Polska jest otwartym i zdecydowanym członkiem UE, który popiera współpracę UE z Turcją i chcielibyśmy Turcję widzieć również w niedalekiej przyszłości jako członka UE. Jako Polacy jesteśmy zainteresowani od wielu lat, aby reżimy wizowe były słabe albo – tam, gdzie jest to możliwe, wręcz ich nie było – powiedział Waszczykowski.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: interia

...

Zobacz również

Zobacz również