Polski dyplomata niespodziewanie wydalony z Norwegii. Rząd PiS odpowiada

Polski dyplomata niespodziewanie wydalony z Norwegii. Rząd PiS odpowiada Źródło: Fot. Pixabay.com

MSZ w końcu postanowiło odnieść się do sprawy wydalenia z Norwegii polskiego konsula. Decyzja na wezwanie do odwołania była wyjątkowo kontrowersyjna i wywołała ogromną burzę zarówno na polskiej, jak i światowej scenie politycznej. Polski dyplomata znany był z tego, że walczył z urzędem o prawa polskich dzieci. 

MSZ zareagowało na decyzję Norwegii w sprawie wydalenia z tego kraju polskiego konsula, Sławomira Kowalskiego. Cała sprawa jest wyjątkowo kontrowersyjna i zwróciła uwagę nie tylko polskich polityków, ale i całej Europy. Kontrowersyjną decyzję norweskie MSZ ogłosiło w poniedziałek 21 stycznia, czym bardzo szybko wywołało głośną dyskusję w polskich oraz zagranicznych mediach. Teraz sprawę komentuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a ich słowa nie pozostawiają wątpliwości.

Polski konsul niespodziewanie wydalony z Norwegii

W poniedziałek norweskie MSZ oficjalnie poinformowało, że podjęta została decyzja o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. - Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula - mówiła agencji NTB rzeczniczka norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ane Haavardsatter Lunde. Kobieta poinformowała jednocześnie, iż "przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Niestety oficjalnie nie zostało sprecyzowane, o jaką działalność dyplomaty chodziło. W mediach pojawiły się przypuszczenia, iż problemem było jego ogromne zaangażowanie w pomoc polskim rodzinom, które walczyły z norweskim Barnevernet - ośrodkiem zajmującym się ochroną praw dzieci.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rząd PiS reaguje na kontrowersyjne odwołanie. MSZ zabiera głos

W 2016 roku Sławomir Kowalski został "Konsulem Roku" w konkursie organizowanym przez MSZ, spodziewano się więc, że sprawa nie pozostanie bez echa. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych właśnie skomentowało całe zajście, a użyte słowa nie pozostawiają wątpliwości. Rząd PiS opowiedział się po stronie polskiego dyplomaty. - Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność konsula Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin. Wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia. Reakcja na takie wezwanie będzie spokojna, ale też adekwatna i uwzględniająca powyższe okoliczności - stwierdził na Twitterze wiceszef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk. Sławomir Kowalski jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo od 5 lat. Oficjalnie dostał 3 tygodnie na opuszczenie terytorium Norwegii. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL: 
  1. Prezydent Duda komentuje incydent pod Pałacem. Stanowcza deklaracja
  2. Wybory w Gdańsku. Jest decyzja ws. startu zastępczyni Adamowicza
  3. „Jesteście wypie****ni!” Były dziennikarz TVP zdradza kulisy pracy
  4. Co łączy Małgorzatę Braunek i Korę? Ta informacja zmrozi wam krew w żyłach!
  5. Córka prezydenta jest oszałamiająco PIĘKNA! Aż trudno uwierzyć, co robi ze swoim życiem
  Następny artykuł