W poniedziałek w jednym z moskiewskich mieszkań, podczas gaszenia pożaru, zostały znalezione pozbawione głowy zwłoki czteroletniej dziewczynki. Nieco później w okolicach stacji metra Październikowe Pole została zatrzymana 38-letnia obywatelka Uzbekistanu, Gjulczechra Bobokułowa, która chodziła po ulicy z obciętą głową dziewczynki, wykrzykując, że ma przy sobie ładunki wybuchowe, których zaraz użyje oraz frazę „Allahu akbar!” (Bóg jest wielki).

Kobieta została postawiona przed stołecznym sądem rejonowym. Jeszcze przed rozpoczęciem sprawy, pod wejściem do sali sądowej, zapytana przez dziennikarzy o motywy swojej zbrodni odpowiedziała: ,,Allah tak nakazał!”. Zdumieni dziennikarze zapytali co konkretnie nakazał jej robić Allah, na co Uzbeczka odpowiedziała: ,,zabijać!”.

Podczas rozprawy kobieta nie traciła pewności siebie, żywo gestykulowała oraz sporadycznie poprawiała fryzurę. Sama rozprawa, rozpoczęta z godzinnym opóźnieniem, trwała zaledwie kilka minut. Sędzia zadała kobiecie kilka pytań. Bobokułowa odpowiedziała, że urodziła się na terytorium Uzbekistanu, ma trzech synów i jest legalnie zameldowana (w Rosji wciąż funkcjonuje obowiązek meldunkowy) w Moskwie, jednak nie udało jej się przypomnieć pod jakim adresem. Podejrzana przyznała, że od jakiegoś czasu mieszkała w mieszkaniu w, którym dokonała zbrodni.

Sąd postanowił przychylić się do wniosku o dwumiesięczny areszt (zakończy się on 29 kwietnia). Sama podejrzana stwierdziła, że „nie ma nic przeciwko temu” i że jest gotowa udać się na tymczasowe zatrzymanie. Śledczy oznajmili, że kobieta może działać pod czyimś wpływem, lub mieć współpracowników.

Agencja RIA Novosti dotarła do krewnych Bobokułowej, którzy stwierdzili że w styczniu, podczas swojej ostatniej wizyty w rodzinnym Uzbekistanie, zachowywała się ona prowokacyjnie i agresywnie, miała również pokazać rodzinie prezent od konkubenta (także obywatela Uzbekistanu) – hidżab. Ostateczny akt oskarżenia wobec kobiety ma być przedstawiony opinii publicznej 4 marca.

Józef Gawron

Źródło: tvrain.ru

Zobacz również