GIS zamyka popularne kąpielisko, na pewno nie ostatnie. Zła wiadomość dla Polaków nad morzem

GIS zamyka popularne kąpielisko, na pewno nie ostatnie. Zła wiadomość dla Polaków nad morzem Źródło: Pixabay kd6

Morze Bałtyckie jest w tym momencie jedną z niewielu opcji wakacyjnych dla mieszkańców Polski. Niestety, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu jednego z popularnych kąpielisk. Powód jest naprawdę poważny, kąpiel w tym miejscu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. To dopiero początek sezonu, wkrótce może być jeszcze gorzej.

Czerwone flagi, które pojawiły się na terenie plaży Gdynia Śródmieście, nie są przypadkowe. Badania przeprowadzone na terenie kąpieliska wykazały obecność niebezpiecznych sinic. Według informacji przekazanej przez Główny Inspektorat Sanitarny woda w tym miejscu nie jest zdatna do kąpieli. Niebezpieczny może być także kontakt z powietrzem na terenie kąpieliska. To nie jedyna taka sytuacja na Pomorzu - dyskusyjny jest również stan wody w Redłowie i Orłowie oraz na plażach Gdańska i Sopotu. Polacy, którzy wypoczywają nad morzem, są zrozpaczeni.

Morze Bałtyckie z problemem rozkwitu sinic

Sytuacja, która ma miejsce w Gdyni, jest pierwszym w tym sezonie przypadkiem zakwitu sinic. W tym momencie badaniami objętych zostało 623 kąpieliska na terenie kraju. Temperatura wody w Zatoce Gdańskiej sięga obecnie 18 stopni Celsjusza. Do urlopu nad Bałtykiem zachęcają także upały. Niestety, wiele osób będzie rozczarowanych tegorocznym wyjazdem. Turyści, którzy wybrali urokliwe gdyńskie plaże, będą musieli zastanowić się nad zmianą lokalizacji. Kąpiel na terenie zakażonego kąpieliska może być niebezpieczna.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Kąpiel w Morzu Bałtyckim na obszarze dotkniętym zakwitem sinic może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Osoby, które przebywały w wodzie, powinny obserwować swój organizm. Jeśli wystąpią objawy takie jak wysypka, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, gorączka i biegunki, które nie znikają samoistnie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dolegliwości mogą dać o sobie znać nawet kilka dni po powrocie z wakacji. Zalecana jest wzmożona czujność.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne wiadomości, nie żyje wielka gwiazda. Zmarła we śnie, miała dopiero 38 lat

2.Awokado jest prawdziwą bombą witaminową. Lista korzyści wynikających z jego jedzenia robi wrażenie

Sinice to specyficzne organizmy, które bytują na przykład w wodach morskich. Słona woda, wysoka temperatura i zanieczyszczenia spływające do Bałtyku z rzek, są dla nich idealnym środowiskiem do zakwitu. Bakterie powodują specyficzny wygląd i zapach morza, szczególnie przy linii brzegowej. To problem nie tylko natury estetycznej. Sinice zawierają niebezpieczne toksyny. Nie warto lekceważyć zakazu kąpieli w miejscach, które borykają się z tym problemem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rodzina wykupiła pakiet z wyżywieniem nad polskim morzem. Muszą zapłacić 12 929 zł za 7 dni
  2. Znamy wyniki badań skoczków na COVID-19. Zarazili się od Adama Małysza?
  3. Na widok klientki fryzjerka prawie zemdlała. Wizyta trwała 13 godzin, końcowy efekt sprawia, że szczęka opada
  4. W ostatniej chwili przed wakacjami wprowadzili nowy zakaz. Kontrowersyjna decyzja
  5. Skandaliczne zachowanie turysty. Pokazali zdjęcie, ręce opadają
  6. Małgorzata Rozenek przekazała radosną nowinę. Nikt nie spodziewał się jej tak szybko, gratulacje

Źródło: Radio Zet/Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News