Najnowsze słowa Mateusza Morawieckiego, które wypowiedział w Monachium, miały dotrzeć do władz wszystkich państw członkowskich NATO. Premier podkreślił, że ochrona granic jest kluczową kwestią, w której trzeba jednak wprowadzić wiele zmian, aby mogła funkcjonować lepiej niż do tej pory.

Polski szef Rady Ministrów odniósł się przede wszystkim do problemu agresji rosyjskiej w Gruzji oraz na Ukrainie. Według niego problem ten nie powinien zajmować jedynie Europy Środkowo-Wschodniej, ale także NATO oraz Unię Europejską.

Poza tym Morawiecki stwierdził, iż większa ilość państw powinna zacząć wywiązywać się z przekazywania 2 proc. PKB na wspólną obronność. Według niego nie możemy bowiem polegać jedynie na wojskach Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE: Opozycja przedstawiła swoje hasło do wyborów. PiS będzie miał ubaw

Morawiecki stanowczy jak nigdy wcześniej

 – Jeżeli chcemy być bardziej samowystarczalni, to naprawdę musimy pilnować swojego własnego bezpieczeństwa i o wiele bardziej się o nie troszczyć. (…) Mamy tak wiele różnego rodzaju czołgów, samolotów, innego rodzaju sprzętu, że bardzo ciężko jest nam stworzyć wspólną politykę bezpieczeństwa i obronności w Europie – stwierdził stanowczo premier.

– Nie może być żadnego pobłażania dla agresorów, którzy gwałcą prawo międzynarodowe. Nie można współpracować z tymi, którzy biorąc jeden palec, chcą całej ręki – zaapelował także Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE: Z Kaczyńskim jest źle. Chodzi o nieuleczalną chorobę

Konkretne cele i plany na przyszłość

Premier zaznaczył, że chce, aby państwa wspólnie wprowadzały zmiany w zabezpieczaniu swoich granic. Jego zdaniem jedynie w taki sposób wspólny system obronności może okazać się skuteczny.

Eksperci nie mają wątpliwości, że polski szef Rady Ministrów zapowiedział nadchodzące zmiany w kwestii polityki granicznej. Czas pokaże, czy inne państwa zdecydują się jednak współpracować z nim w tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE: Tak uwodzi Jarosław Kaczyński. Przed śmiercią Lepper ujawnił wstydliwe sekrety prezesa

Jak oceniasz nowy wygląd portalu PIKIO.PL?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Jakie wykształcenie ma Morawiecki? Imponujące! Oto 10 interesujących faktów na jego temat


Zakład, że nie poznajesz chłopca na zdjęciu? Polscy politycy w dzieciństwie [ZOBACZ!]

Zobacz również