Polski Minister Finansów właśnie zapowiedział totalną rewolucję w naszym kraju. Jego zdaniem Polska już wkrótce zmierzy się z robotyzacją na ogromną skalę, a – jeśli do problemu podejdziemy w zły sposób – to pracę może stracić nawet 80% społeczeństwa.

To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. I my też staniemy przed tymi pytaniami. Robotyzacja to szansa, ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy. Nie tylko w Polsce – mówi wicepremier.

Zdaniem Morawieckiego, postępująca automatyzacja i robotyzacja sprawią, że tradycyjne miejsca pracy zaczną zanikać. Już wkrótce to roboty będą wykonywały podstawowe prace fizyczne zamiast Polaków.

– Dziesiątki milionów różnych miejsc pracy. Takich tradycyjnych, takich dla ludzi o niższych kwalifikacjach. One będą zanikały. A musimy pamiętać, że nie ma jednego bez drugiego. Nie można bardzo mocno poprawiać innowacyjności i robotyzacji, wzmacniać gospodarkę cyfrową. A jednocześnie pozostawić gdzieś z tyłu 80 proc. społeczeństwa – mówił.

Jego zdaniem jednak robotyzacja jest nieunikniona w związku, z czym uważa, że nasz kraj, jako jeden z pierwszych w Europie powinien zainwestować w to duże pieniądze. Minister zauważa jednak, że w takiej sytuacji trzeba będzie zabezpieczyć socjalnie osoby, które wykonują zawody, które przejmą innowacyjne maszyny.

W takim kontekście pojawia się pomysł na dochód gwarantowany zaczerpnięty z Finlandii. Tamtejsze władze w ramach pilotażowego projektu wybrały kilka tysięcy osób, które dostają od państwa 560 euro, nie musząc w praktyce robić nic w zamian.

Dziesiątki milionów różnych miejsc pracy. Takich tradycyjnych, takich dla ludzi o niższych kwalifikacjach. One będą zanikały. A musimy pamiętać, że nie ma jednego bez drugiego. Nie można bardzo mocno poprawiać innowacyjności i robotyzacji, wzmacniać gospodarkę cyfrową. A jednocześnie pozostawić gdzieś z tyłu 80 proc. społeczeństwa.

Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami – zapowiada minister Morawiecki.

źródło: http://www.money.pl

...

Zobacz również