Opublikowano list Morawieckiego do opozycji. Dzisiaj pilne spotkanie z liderami

Opublikowano list Morawieckiego do opozycji. Dzisiaj pilne spotkanie z liderami

Mateusz Morawiecki w obliczu ostatnich tragicznych doniesień postanowił pilnie spotkać się z liderami wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Opublikowano list, który premier wysłał do opozycji. Chce współpracować z ideowymi oponentami przy zaostrzeniu kar dla sprawców poważnych przestępstw, podobnych do zabójstwa Pawła Adamowicza.

Morawiecki zapowiedział zaostrzenie prawa karnego w stosunku do najostrzejszych przestępstw. Planuje również badania psychologicznie i leczenie osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. O tym wszystkim premier będzie dziś rozmawiać z liderami wszystkich klubów i kół w Sejmie.

Morawiecki chce zaostrzyć kary

W liście możemy przeczytać, że ministerstwo zdrowia oraz sprawiedliwości zaproponowały cały pakiet rozwiązań, który ma pomóc przy takich przypadkach. Służby będą musiały baczniej obserwować przypadki stalkingu czy gróźb karalnych. Kary za te przestępstwa również mają wzrosnąć. Większość liderów opozycji zapowiedziała swój udział w rozmowach i konsultacjach. Wahała się Katarzyna Lubnauer, która powiedziała, że są argumenty za tym, aby nie pojawić się na spotkaniu. Ostatecznie zarówno szefowa Nowoczesnej, jak i przedstawiciele Platformy Obywatelskiej odbędą dyskusję z Morawieckim.

Zabójstwo Pawła Adamowicza

Cała sprawa związana jest z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zginął w czasie finału WOŚP, napadł na niego były więzień Stefan W. i zadał kilka ciosów nożem. Na scenie zabrał mikrofon prowadzącemu i powiedział, że PO torturowało go w więzieniu. Wygłaszał też polityczne deklaracje i groźby w kierunku polityków. Poniżej prezentujemy treść listu Mateusza Morawieckiego od Michała Dworczaka, który skontaktował się z opozycją w imieniu premiera: "Szanowni Państwo, w nawiązaniu do zaproszenia przez Premiera Rzeczypospolitej Szefów wszystkich klubów poselskich na spotkanie poświęcone omówieniu działań, które można podjąć, by ograniczyć możliwość powtórzenia się gdańskiej tragedii, przesyłam Państwu informacje o działaniach podejmowanych przez rząd w tej sprawie. Resorty zdrowia i sprawiedliwości przygotowały pakiet rozwiązań obejmujących m.in. zasady postępowania z osobami, które kończą wyrok, a wciąż stanowią zagrożenie. Resort sprawiedliwości proponuje zaostrzenie odpowiedzialności prawnokarnej w przypadku przestępstw najcięższej kategorii: w stosunku do najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej, w stosunku do zorganizowanych grup przestępczych oraz za przestępstwa popełniane z niskich pobudek np. nienawiści. Ponadto, W przygotowanej przez MS nowelizacji Kodeksu karnego proponuje się zmianę dyrektywy sądowego wymiaru kary w taki sposób, aby wskazać w nim wprost/bezpośrednio okoliczności, które sąd ma wziąć pod uwagę przy wymiarze kary (np. niskie pobudki czynu, nienawiść). Chodzi zarówno o okoliczności obciążające sprawcę czynu, jak i okoliczności łagodzące.  Ich wystąpienie będzie musiało więc mieć wpływ na karę wymierzoną przez sąd. MS proponuje również poszerzenie i zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwo uporczywego nękania (stalking), zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwo groźby karalnej jeżeli groźba dotyczy popełnienia zabójstwa lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także wzmocnienie możliwości kontroli czy nadzoru osób niebezpiecznych opuszczających więzienie.

Wszystkie partie mają wypracować wspólne plany na zmiany w prawie

W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad możliwością wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. Procedura ta objęłaby sprawców przestępstw, u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano chorobę psychiczną, zaburzenia osobowości lub uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji, a także upośledzenie umysłowe. Rozważa się wprowadzenie nowych uregulowań systemowych wobec osób, co do których stosowano tzw. środki zabezpieczające o charakterze wolnościowym, a które nie wywiązują się z nałożonych obowiązków, nie poddają się terapii. Pan Premier chciałby omówić z Państwem na spotkaniu szczegóły tych propozycji rozwiązań i projektów. Przed uruchomieniem procesu legislacyjnego mamy szansę omówić kierunek działań oraz konkretne zapisy. Spotkanie to szansa na szczerą, otwartą rozmowę. To też okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na rozmaite pytania, zanim informacje o szczegółowych rozwiązaniach przekazane zostaną opinii publicznej oraz mediom.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ   Warto przy tej okazji porozmawiać o tym, co możemy wspólnie zrobić na rzecz poprawy życia publicznego w Polsce. Dokonać nowego otwarcia dla jakości debaty w polskiej polityce i życiu publicznym. Premier Morawiecki jest gotowy rozmawiać z Państwem zarówno o ostatnich wydarzeniach, jak też o przyszłości, obejmujących najbliższe miesiące, cały rok, a także następne lata. Premier Morawiecki proponuje nowe otwarcie, nową jakość i nowe zasady w relacjach politycznych. Idąc za głosem obywateli, aby wygaszać polityczne emocje i działać w interesie dobrej przyszłości Polski i Polaków, spotkanie będzie okazją, aby określić nie to, w czym się różnimy, ale to, gdzie możemy działać ramię w ramię, bez sporu, w zgodzie, współdziałając na rzecz wspólnego dobra i interesu publicznego. Łączę wyrazy szacunku, Michał Dworczyk" ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. To już oficjalne. Koalicja Obywatelska przestała istnieć
  2. PiS planuje ekspresowe zmiany w prawie. Zapewni sobie władzę na lata?
  3. Piotr Gliński pokazuje środkowy palec! Co za wpadka ministra kultury
  4. Kinga Duda wyrosła na piękną kobietę. Czym się teraz zajmuje?
  5. Małgorzata Braunek zmagała się z ciężką chorobą przez wiele lat. Na to samo zmarła Kora
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News