Czym jest TTIP? W teorii: Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, którego celem jest utworzenie strefy wolnego handlu między USA i Europą. W praktyce: tego nie wie nikt.

Dokumenty TTIP są tajne i nawet wszyscy politycy UE nie mają do nich pełnego dostępu. Wgląd w szczegóły może odbyć się tylko w szczególnym pomieszczeniu, gdzie nie można wnosić urządzeń elektronicznych. Jak wygląda taka procedura, możecie zobaczyć tutaj. Politycy domagają się usunięcia tego filmu z sieci.

Negocjacje w sprawie TTIP trwają od 2013 roku. Wypowiedział się o nich wicepremier Mateusz Morawiecki (PiS):

Polska jest krajem zorientowanym na handel i „miękkie” TTIP nie jest dla nas opcją  – mówił. Morawiecki zaznaczył jednak, że umowa wymaga dopracowania, zwłaszcza w kwestiach przemysłu chemicznego oraz rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych.

Według deklaracji obu stron, negocjacje w sprawie TTIP powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku. TTIP budzi jednak wiele kontrowersji. Zwolennicy zaznaczają, że może być to szansa dla Europy, a umowa może pozytywnie wpłynąć na rozwój europejskiej gospodarki. Przeciwnicy porozumienia handlowego między UE a USA są zdania, że ten niesie ze sobą wiele zagrożeń dla Europy i jest dla niej szkodliwy. Wskazują m.in. na to, że umowa będzie umożliwiała amerykańskim koncernom wpływanie na europejskie prawo.

źródło: polskie radio

 

...

Zobacz również