Minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki oświadczył, że według niego, dla kwota wolna od podatku nie należy się wszystkim.

Minister rozwoju i finansów zaprezentował na „Kongresie 590” dla przedsiębiorców swój flagowy program „Konstytucja biznesu”. Jak mogliśmy się dowiedzieć, zawiera ona m.in. wprowadzenie zasady „co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone”, ulgi dla początkujących przedsiębiorców tj. 6-miesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie, rozpatrywanie niejasnych przepisów na korzyść przedsiębiorcy, „działalność nierejestrowa” dla najmniejszych działalności, których maksymalny przychód to 50% najniższego wynagrodzenia, likwidacja REGONu (będzie potrzebny jedynie NIP) oraz powołanie Rzecznika Praw Przedsiębiorców a także Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców.

ZOBACZ TAKŻE – PiS przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku (lista 232 posłów)

W „Konstytucji biznesu” nie ma jednak ani słowa o kwocie wolnej od podatku. Jak oświadczył wicepremier Morawiecki, stało się tak dlatego, ponieważ osobiście jest przeciwko podnoszeniu kwoty wolnej od podatku dla osób, które zarabiają więcej.

ZOBACZ TAKŻE – Najbardziej wstydliwy projekt PiSu? Po cichu przepycha ustawę przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku

 –  Co do kwoty wolnej od podatku, zastanawiamy się nad różnymi wariantami. Na pewno chcemy w kolejnych interwałach czasowych rozwiązać ten problem. Za wcześnie, żeby mówić co i jak zaproponujemy, ale myślimy o tym. Dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być moim zdaniem kwoty wolnej – powiedział mediom minister rozwoju i finansów, zaznaczając, że KWOP dla najuboższych jest jak najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku było jednym z głównych postulatów Prawa i Sprawiedliwości zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i prezydenckich. Ówczesna kandydatka na premier, Beata Szydło oraz ówczesny kandydat na prezydenta, Andrzej Duda, zapewniali swoich wyborców, że pierwszą decyzją jaką podejmą po objęciu swoich urzędów będzie natychmiastowe podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Aktualna kwota wolna od podatku wynosi w Polsce zaledwie 3091 złotych, co jest nawet kilkdziesięciokrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Warto również nadmienić, że kwota wolna od podatku dla posłów wynosi nie 3 tys. jak w przypadku zwykłych obywateli, a ponad 27 tysięcy złotych.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: money / polsat news

Zobacz również