Monika Jaruzelska nie decydowała się często na ujawnianie szczegółów z życia ojca. Co ciekawe, zrobiła jednak wyjątek, aby opowiedzieć o zaskakującym fakcie. Tuż przed śmiercią Wojciecha Jaruzelskiego mieli bowiem odwiedzić ideologiczni wrogowie.

I sekretarz KC PZPR nie był osobą wierzącą. Nie zgadzało się to przede wszystkim z jego politycznymi poglądami oraz zawodem wojskowego, który wykonywał w niezwykle trudnym okresie polskiej historii.

Monika Jaruzelska o śmierci ojca

Córka Jaruzelskiego opowiedziała więc niezwykle szczerze o podejściu ojca do Kościoła. Wyjawiła między innymi, skąd dokładnie wzięła się jego niechęć do wiary. Warto bowiem przypomnieć, że ostatecznie miał on bowiem katolicki pogrzeb.

– Msza w katedrze polowej była moją decyzją. Dla mnie to nabożeństwo było ważne. Ojciec pochodził z bardzo wierzącej rodziny, jak mówił, okrucieństwa wojny odebrały mu wiarę, jednak do religii odnosił się z szacunkiem. Ale kiedy w 1966 r. zmarła jego mama, podczas pogrzebu nie wszedł do kościoła. Stał na zewnątrz, bo wojskowym nie wolno było brać udziału w religijnych ceremoniach. To wspomnienie na nim ciążyło, kilka razy do niego wracał. Miałam takie poczucie, że ta msza to jakieś symboliczne domknięcie jego życia. Powrót do domu i do tego, co w 1939 r. stracił – do korzeni, rodzinnej tradycji, katolicyzmu, który w dzieciństwie był dla niego bardzo ważny – ujawniła Jaruzelska w rozmowie z „Wprost”.

Zaskakujący szczegół

Co ciekawe, potwierdziła także, że tuż przed śmiercią u jej ojca pojawili się przeciwnicy ideologiczni, czyli księża. Niewiele osób wiedziało bowiem, iż pomimo różnic pozostawali oni w stosunkowo dobrych kontaktach.

– W ostatniej rozmowie ze mną na ten temat ojciec mówił, że jest osobą niewierzącą. (…) Co się zdarzyło w szpitalu, nie wiem. Ojca odwiedzało tam dwóch kapelanów, byli w bliskich i serdecznych stosunkach. Potem miał wylew, właściwie nie mówił, nie wiem, czy mógł się zgodzić na sakramenty, na jakim etapie i w jakiej formie się to stało. Nie chcę na ten temat spekulować, uważam, że nie powinnam. Wiem, że jeśli ksiądz udzielił mu sakramentów, to zapewne zrobił to w dobrej wierze – wyjawiła córka Jaruzelskiego.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec gehenny Komendy. Wiemy, ile dostanie odszkodowania
  2. Wszyscy polscy katolicy pogrążyli się w żałobie. Zmarł ich bohater
  3. Syn słynnego muzyka ciężko chory. Ojciec nie chce go znać: „Złe i popie*dolone dziecko”

Czy uważasz, że Monika Jaruzelska powinna rozpocząć karierę polityczną?

Loading ... Loading ...

Kim dziś są dzieci pierwszych sekretarzy PZPR? [ZDJĘCIA]


Kiedyś rozpalały zmysły Polaków, a dziś? Najpiękniejsze aktorki PRL