Moneta jest wiele warta
Pixabay.com _Alicja_
Monika Majko - 30 Grudnia 2020

Pozornie zwykła moneta jest warta nawet kilkanaście tysięcy złotych. Musi spełnić jeden warunek

Moneta na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia, jednak jeśli spełnia jeden warunek, to może być warta nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto sprawdzić swoje stare skarbonki, które być może skrywają fortunę.

Choć moneta na pierwszy rzut oka może wydawać się bezwartościową pamiątką, warto dokładnie się jej przyjrzeć. Jak przekonuje ekspert, wybrane egzemplarze popularnej 10-groszówki z czasów PRL mogą być warte nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Moneta z czasów PRL może być warta nawet kilkanaście tysięcy złotych

Historyk sztuki, specjalista w zakresie numizmatyki i medalierstwa dr Dominik Maiński ujawnił w rozmowie z portalem onet.pl, że moneta 10-groszowa z czasów PRL może być warta prawdziwy majątek, musi jednak spełnić określone wymagania.

– 10 groszówka musi być z konkretnego rocznika i nie mieć wybitego znaku Mennicy Warszawskiej pod łapą orła na awersie (litery M i W, jedna pod drugą, rozdzielone kreską) – wyjaśnił w rozmowie z Onetem historyk sztuki, specjalista w zakresie numizmatyki i medalierstwa dr Dominik Maiński.

Najbardziej wartościowa jest moneta z 1973 roku, która została wyprodukowana za granicą, a jej nakład był niewielki. Dzięki tajemnicy, jaka owiewa jej wyemitowanie, stała się jedną z najcenniejszych polskich monet.

Koleżanki zrobiły sobie zwyczajne zdjęcie. Zamarły, kiedy między nogami jednej z nich dojrzały porażający szczegółKoleżanki zrobiły sobie zwyczajne zdjęcie. Zamarły, kiedy między nogami jednej z nich dojrzały porażający szczegółCzytaj dalej

– Jeszcze niedawno niektóre katalogi nie uwzględniały nawet jej istnienia. Jest to emisja tajemnicza i enigmatyczna, bowiem nie zachowały się żadne dokumenty na jej temat, nawet w Kramnicy, gdzie sugeruje się jej powstanie. Jest to jedyna moneta PRL-u oznaczona w cennikach tzw. ceną amatorską, czyli niesprecyzowaną wartością zależną od tego, ile potencjalny kolekcjoner jest w stanie za nią zapłacić – tłumaczy dr Maiński w rozmowie z „Onetem”.

– Cena taka tyczy się monet najrzadszych i najcenniejszych – zaznaczył specjalista.

Dziś wartość tej niezwykłej monety może dochodzić nawet do 20 tysięcy złotych.Warto dokładnie przeszukać stare skarbonki i wszelkie zakamarki w domu, które mogą skrywać prawdziwy skarb.

– Kilka lat temu tę monetę można było kupić za kilka tysięcy złotych. Dzisiaj jej cena szacowana jest przez niektórych numizmatyków na 15-20 tysięcy złotych. Od pewnego czasu monety obiegowe PRL-u, do jakich omawiana moneta należy, przeżywają renesans. Ceny niektórych roczników monet aluminiowych (np. popularne kiedyś 5 złotych z rybakiem) mogą sięgać kilku tysięcy złotych – mówił dr Dominik Maiński.

– Warunkiem jest, aby moneta taka była w nieskazitelnym stanie zachowania, prosto z banku. Nie jest łatwe znaleźć taką monetę, bo materiał, w jakim je wybito, czyli aluminium, jest miękki i łatwo ulega ścieraniu. Monety PRL-u mają dziś wielki potencjał inwestycyjny. Dlatego warto poszperać w szufladach u dziadków czy rodziców. Może się okazać, że trafimy na kolekcjonerski okaz – dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News