Oficjalnie przyznała, że była molestowana przez ks. Jankowskiego. Teraz spotkała się z odmową kurii

Oficjalnie przyznała, że była molestowana przez ks. Jankowskiego. Teraz spotkała się z odmową kurii Źródło: Wikimedia Commons/Obibok Na Własny Koszt

Molestowanie, którego miał dopuszczać się Kapelan Solidarności, to jedna z najbardziej przerażających zbrodni. Jedna z ofiar, która się ujawniła, napisała w sprawie zachowania księdza Jankowskiego list do kurii. Niespodziewanie jednak spotkała się ze zdecydowaną odmową.

Po tym, jak ksiądz Jankowski został oskarżony pośmiertnie o molestowanie, władze miasta Gdańsk kompletnie zmieniły na jego temat zdanie. Zniesiono jego pomnik, odebrano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, jak i zdecydowano się na zmianę nazwy skweru, któremu wcześniej nadano imię kapelana Solidarności. Teraz oskarżająca otrzymała odpowiedź kurii kościelnej.

Ksiądz Jankowski oskarżony po latach o molestowanie

Kobieta zdecydowała się na wyznanie ze względu na obietnicę, którą dała innemu księdzu, zmarłemu w 2016 roku Janowi Kaczanowskiemu. Kiedyś opowiedziała duchownemu o tym, że była molestowana przez innego kapłana, a ten poprosił ją o to, żeby powiedziała o tym publicznie, gdy tylko poczuje się na to gotowa i wystarczająco dojrzała emocjonalnie. W końcu zdecydowała się na wyznanie w 2018 roku. Napisała w tej sprawie list do kurii, który został opublikowany także w katolickim czasopiśmie "Więź".

- Ja, Barbara Borowiecka, zgłaszam oficjalnie molestowanie mnie przez księdza Henryka Jankowskiego [...] Wnioskuję o zbadanie tej sprawy. […] Jeżeli zaistnieje taka konieczność, to zeznam pod przysięgą, że molestowanie miało miejsce - napisała w liście ofiara księdza Jankowskiego.

Kuria nie chce poruszać tego tematu. Sprawa została "zamknięta"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kuria zdecydowała się na odpowiedź, jednak nie takiej oczekiwała kobieta. 

- W sytuacji oskarżenia skierowanego po śmierci osoby oskarżanej, w tym wypadku Ks. Henryka Jankowskiego, prowadzenie postępowania procesowego jest niemożliwe [...] Ponadto Kongregacja Nauki Wiary informuje, że sprawa została zamknięta, a wszelka dokumentacja z nią związana została przekazana do archiwum Kongregacji - można przeczytać w odpowiedzi kurii.

Stwierdzono najwyraźniej, że wraz ze śmiercią księdza Jankowskiego, rzekomo nie ma sensu dalej "roztrząsać" sprawy.

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawniono, co NAPRAWDĘ stało się, kiedy zginął Piotr Woźniak-Starak. Straszliwe doniesienia o Ewie O.
2. Marta Kaczyńska nie mieszka z mężem. Media podają informacje dot. jej małżeństwa

Gdy oskarżenia wyszły na jaw, wywołała spore oburzenie, zarówno w środowisku kościelnym, jak i wśród ludzi świeckich. Kobieta spotykała się zarówno z wyrazami wsparcia, jak i niestety pełnymi nienawiści wiadomościami. Zarzucono jej choćby, że była "niemiecką Żydówką" czy, że za oczernianie księdza otrzymała rzekomo 10 milionów złotych. Jak widać, kuria nie ma zamiaru podejmować żadnych dalszych działań w sprawie księdza Jankowskiego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcej
  2. Znana aktorka została zgwałcona. Po latach ujawniono tożsamość oprawcy, to znana postać
  3. Wyłowili 13 martwych ciał, wszystkie z nich to kobiety. Polsat przekazał informacje o tragicznych wydarzeniach
  4. Nagły zwrot akcji ws. zabójstwa małej Kristiny. Zbrodnia okazała się jeszcze bardziej brutalna, niż ktokolwiek przypuszczał?
  5. Media: poważne kłopoty w małżeństwie Barbary Kurdej-Szatan. Gwiazda wystosowała oficjalny komunikat

Źródło: Polsat

Następny artykuł