W niedzielę, 22 maja, w stolicy Mołdawii przeciwnicy marszu poparcia dla przedstawicieli mniejszości seksualnych doprowadzili do jego odwołania. Policja ewakuowała zgromadzonych aktywistów i zwolenników ruchu LGBT z uwagi na możliwość rozpoczęcia zamieszek.

W okolicach miejsca, w którym miał rozpocząć się marsz zebrała się grupa przeciwników marszu. Obecni byli tam przedstawiciele różnych środowisk, w tym konserwatywnych i prawosławnych. W pewnym momencie zebrani ruszyli kolumną w kierunku demonstrujących poparcie dla homoseksualistów. Do akcji wkroczyła policja, która ewakuowała uczestników marszu z obawy przed zamieszkami.

Generalny inspektor kiszyniowskiej policji poinformował lokalne media, że wcześniej proponował aktywistom LGBT zmianę trasy marszu, tak aby ominęli oni odbywający się w centrum miasta Festiwal Rodziny, organizowany przez Partię Socjalistów Republiki Mołdawii.

Parada miała odbyć się w ramach kampanii „Bez Strachu”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Mołdawii na prawa i problemy przedstawicieli mniejszości seksualnych. Udział w marszu potwierdzili: przedstawiciel delegacji Unii Europejskiej w Mołdawii, przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Kiszyniowie, ambasador Włoch w Mołdawii oraz szereg działaczy społecznych.

https://youtu.be/qAgFTyoTguE

Józef Gawron, źródło: Interfax

...

Zobacz również