List otwarty do Prezydenta RP opublikował wieloletni opozycjonista z czasów PRL, a także doradca Bronisława Komorowskiego w latach 2010-2015 – Jan Lityński. Bezpardonowo skrytykował on w nim między innymi pomysł referendum w sprawie konstytucji oraz uchodźców.

Pragnie Pan zmiany konstytucji. Czy oznacza to, że do czasu ewentualnej zmiany nie zamierza Pan przestrzegać obecnej? Przypomnę, że w 1975 roku kierownictwo rządzącej PZPR również postanowiło zmienić konstytucję. Zmiany umacniające rolę partii oraz wprowadzające odwieczną przyjaźń ze Związkiem Radzieckim wywołały falę sprzeciwów, które doprowadziły do stworzenia demokratycznej opozycji doprowadzającej do obalenia systemu komunistycznego w Polsce – pisze Jan Lityński.

Przestrzega on także o konsekwencji pytania w referendum obywateli o ich zdanie na temat przyjmowanieaprzez nasz kraj uchodźców. Jego zdaniem takie działanie obudzi ,,upiory”.

W Norwegii retoryka skrajnych ugrupowań doprowadziła do tragedii. Słowa budzą upiory, które z kolei tworzą zbrodnie. Nie wiem, czy zapowiadając referendum w sprawie uchodźców przemyślał Pan wszystkie tego konsekwencje. Histeryczne filipiki przeciwko „obcym” powodowane są poczuciem słabości, wyrażając zarazem niezrozumienie złożoności problemów, przed którymi stanęła Pańska formacja – przestrzega Prezydenta RP były opozycjonista.

W swoim liście nawiązuje on także między innymi do obecnej polityki historycznej. Jego zdaniem nagannym jest fakt, że ,,gloryfikując” żołnierzy wyklętych zapomina się o cywilnym oporze wobec komunistycznych władz.

Od Pana i Pana postawy zależy, jak Pańska prezydentura zostanie zapisana w naszej historii. Życzę Panu, aby była pamiętana jak najlepiej, urząd prezydencki reprezentuje bowiem godność naszej Ojczyzny – kończy swój list Jan Lityński.

facebook.com/permalink

źródło: rp.pl

...

Zobacz również