Mimo, że do głównych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostało jeszcze dwa dni to pierwsze obchody już się zaczęły. Dzisiaj miało miejsce m.in. uroczyste spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi politykami. Podczas przemówień, z ust bohaterów padły jednak gorzkie słowa. 

Na spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi byli obecni niemal wszyscy najważniejsi politycy obozu władzy, w tym prezydent Andrzej Duda (mimo zapowiedzi zabrakło jednak Antoniego Macierewicza).

Podczas przemówień Powstańcy oprócz wspomnień związanych z walką z niemieckim okupantem, z goryczą mówili również o aktualnej sytuacji w Polsce i stosunku polskich władz i instytucji do bohaterów.

Zbigniew Galperyn, wiceszef Związku Powstańców Warszawskich stanął m.in. w obronie gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, jednego z najwyższych stopniem i wiekiem spośród żyjących Powstańców, którego część konserwatywnej strony sceny politycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej oskarża o współpracę ze służbami PRL.

 – Podtrzymywanie kontaktów z Urzędem Bezpieczeństwa, jako oficer wywiadu, odbywało się na rozkaz i za wiedzą przełożonych. Niestety nie żyje już nikt, kto może potwierdzić, że generał uzyskał takie polecenie. Wiemy, że teraz to tylko słowo przeciw słowu – powiedział wiceszef ZPW, dodając że zdecydował się poruszyć ten temat, mimo iż gen. Ścibor-Rylski prosił, by to przemilczeć i nie zaogniać sporu.

Powstańcy z niekrytym smutkiem wspomnieli również, że wciąż nie jest im udzielana wystarczająca pomoc i nie są w stanie spędzić swoich ostatnich dni w godny sposób.

 – Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte kroki w formie ustawy, które zapewnią powstańcom godną starość, może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali samotnie, pod płotem – powiedział prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Główne obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego odbędą się w poniedziałek 1 sierpnia.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło natemat

...

Zobacz również