u62Gp4m6
fot. youtube.com/Dignum Studio/radiomaryja
Wiadomości Pikio - 30 Lipca 2016

Mocne słowa Powstańców na spotkaniu z prezydentem. "Będziemy umierali samotnie, pod płotem"

Mimo, że do głównych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostało jeszcze dwa dni to pierwsze obchody już się zaczęły. Dzisiaj miało miejsce m.in. uroczyste spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi politykami. Podczas przemówień, z ust bohaterów padły jednak gorzkie słowa. 

Na spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi byli obecni niemal wszyscy najważniejsi politycy obozu władzy, w tym prezydent Andrzej Duda (mimo zapowiedzi zabrakło jednak Antoniego Macierewicza).

Podczas przemówień Powstańcy oprócz wspomnień związanych z walką z niemieckim okupantem, z goryczą mówili również o aktualnej sytuacji w Polsce i stosunku polskich władz i instytucji do bohaterów.

Zbigniew Galperyn, wiceszef Związku Powstańców Warszawskich stanął m.in. w obronie gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, jednego z najwyższych stopniem i wiekiem spośród żyjących Powstańców, którego część konserwatywnej strony sceny politycznej oraz Instytut Pamięci Narodowej oskarża o współpracę ze służbami PRL.

- Podtrzymywanie kontaktów z Urzędem Bezpieczeństwa, jako oficer wywiadu, odbywało się na rozkaz i za wiedzą przełożonych. Niestety nie żyje już nikt, kto może potwierdzić, że generał uzyskał takie polecenie. Wiemy, że teraz to tylko słowo przeciw słowu - powiedział wiceszef ZPW, dodając że zdecydował się poruszyć ten temat, mimo iż gen. Ścibor-Rylski prosił, by to przemilczeć i nie zaogniać sporu.

Powstańcy z niekrytym smutkiem wspomnieli również, że wciąż nie jest im udzielana wystarczająca pomoc i nie są w stanie spędzić swoich ostatnich dni w godny sposób.

- Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte kroki w formie ustawy, które zapewnią powstańcom godną starość, może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali samotnie, pod płotem – powiedział prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Główne obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego odbędą się w poniedziałek 1 sierpnia.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło natemat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News