MW odpowiada na słowa wnuczki Pileckiego: "Rotmistrz sympatyzował z narodowcami"

MW odpowiada na słowa wnuczki Pileckiego: "Rotmistrz sympatyzował z narodowcami" Źródło: źródło: wikimedia.org

Młodzież Wszechpolska w swoim oświadczeniu odniosła się do słów wnuczki Witolda Pileckiego. Beata Pilecka-Różycka oświadczyła bowiem, że jest zniesmaczona wykorzystywaniem wizerunku jej dziadka do celów walk politycznych. "Rotmistrz Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Chrobry II ramię w ramię z narodowcami i nie ukrywał swych sympatii politycznych do przedwojennego obozu narodowego" - odpowiadają członkowie MW.

Środowe marsze Młodzieży Wszechpolskie i ONR, które przeszły przez Łódź i Toruń ku chwale pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, wywołały oburzenie jego wnuczki, Beaty Pileckiej-Różyckiej. Ta oskarżyła nacjonalistyczne organizacje o wykorzystywanie wizerunku jej dziadka do walki politycznej.

"Jestem oburzona tym , że w ostatnim czasie środowiska polityczne i narodowe wykorzystują wizerunek i życiorys mojego dziadka dla własnych, partykularnych interesów i rozgrywek. Rtm. Witold Pilecki służył nie Polsce podzielonej, ale Polsce wolnej od uprzedzeń, podziałów i nienawiści. Witold nie dzielił ludzi ze względu na światopogląd i wyznanie, nikogo nie wykluczał. Był człowiekiem wielkiej wiary w Boga i człowieka" - oświadczyła Pilecka-Różycka.

Do słów wnuczki Witolda Pileckiego odniosła się w Młodzież Wszechpolska. Członkowie nacjonalistycznej organizacji w swoim komunikacie zaznaczyli, że "rotmistrz Witold Pilecki jest dla nas wzorem i autorytetem. (...) Każdy Wszechpolak doskonale zna życiorys żołnierza Witolda Pileckiego. Uważamy, że postać Rotmistrza winna być fundamentem polskiej tożsamości narodowej".

Wszechpolacy odnieśli się także do sympatii politycznych Pileckiego. Ich zdaniem, rotmistrz miał sympatyzować z narodowcami i współpracować z nimi podczas pobytu w Auschwitz jak i podczas Powstania Warszawskiego.

"Rotmistrz Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Chrobry II ramię w ramię z narodowcami i nie ukrywał swych sympatii politycznych do przedwojennego obozu narodowego. Warto przypomnieć także, że Witold Pilecki współtworzył konspirację w obozie Auschwitz-Birkenau wraz z Janem Mosdorfem, przedwojennym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej i współzałożycielem Obozu Narodowo-Radykalnego".

Wszechpolacy wypowiedzieli się też na temat wiedzy wnuczki rotmistrza na temat MW i ONR. "Zachęcili", by ta dowiedziała się o organizacjach czegoś więcej od dzieci swojego dziadka.

"Zachęcamy, aby zaciągnęła [Beata Pilecka-Różycka - przyp. red] opinii na nasz temat od córki i syna Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy do tej pory mieli największy wkład w upamiętnianie jej dziadka" - polecają członkowie MW.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: facebook.com (1), facebook.com (2) pt

Następny artykuł