W związku z obchodami kolejnej rocznicy Rzezi Wołyńskiej, grupa młodych Ukraińców i Ukrainek stworzyła krótki film, w którym apelują do Polaków o pojednanie. Główne hasło wyłaniające się z ukraińskiego apelu to „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Rzeź Wołyńska to jedna z najbardziej bolesnych kart polskiej historii. Z rąk ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA zginęło nawet do 250 tysięcy Polaków, w tym kobiety i dzieci.

Wydarzenie to jest jedną z głównych kości niezgody pomiędzy naszymi narodami. Polacy domagają się poważnych przeprosin od Ukraińców, którzy całą sprawę widzą inaczej tj. jako tragiczne nieporozumienie, za które odpowiadają obydwie strony.

W związku z kolejną rocznicą Rzezi Wołyńskiej, grupa młodych Ukraińców postanowiła wystosować video-apel do Polaków, w którym przebaczają nam nasze winy i proszą byśmy wybaczyli im ich przewinienia.

 – Polacy, przyjaciele! W latach czterdziestych dwudziestego wieku miała miejsce okropna tragedia pomiędzy naszymi narodami. Po obydwu stronach zginęły tysiące niewinnych osób. Każde imię powinno się pamiętać, każdej ofierze powinno się złożyć hołd. […] Razem powinniśmy się nauczyć rozmawiać o trudnej przeszłości, bez kłótni, ze zrozumieniem – przekonują młodzi Ukraińcy.

Jak dodają, oprócz tragicznych wydarzeń, nasze narody łączą też współpraca i wspieranie.

 – Oprócz tragicznych stron historii są też strony współpracy, w tym także w czasach Drugiej Wojny Światowej. Nastąpił czas, by nasze narody powiedziały: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – apelują Ukraińcy.

 – Kiedyś wrogość pomiędzy naszymi narodami skończyła się dla Ukrainy i Polski stratą państwowości i niepodległości, tysiącami zgubionych żyć Ukraińców i Polaków. Nie pozwólmy nieodpowiedzialnym politykom powtórzyć ten scenariusz, jakiego oczekuje Rosja, zagrażająca inwazją Unii Europejskiej. Ukraińcy nigdy nie zapomną braterskiej ręki wyciągniętej w ciężkich czasach Majdanu. Doceniamy waszą pomoc we wprowadzeniu reform oraz integracji z Europą. Ukraina i Polska mają wspólną europejską przyszłość. Niech nasza tragiczna przeszłość nie uniemożliwi naszej dobrej przyszłości – przekonują młodzi Ukraińcy.


Apel ukraińskiej młodzieży można obejrzeć również pod tym linkiem.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh

...

Zobacz również