Badanie wykonane przez konsorcjum Arab Youth Survey wykazało, że większość 6 procent młodych muzułmanów z krajów arabskich popiera działanie Panstwa Islamskiego. Większość młodych Arabów uważa, że ISIS to „największy problem Bliskiego Wschodu”.

Ankietę przeprowadzono w 16 państwach. Udział w niej wzięło 3500 muzułmanów w wieku od 18 do 24 lat. Z jednej strony sondaże (np. polityczne) są robione na grupie około 1000 osób, z drugiej ankietowani pochodzą z wielu krajów.

Wyniki są dość zaskakujące. 6% respondentów wyraziło pełne poparcie dla działań kalifatu. Z kolei 13% oświadczyło, że poparłoby Państwo Islamskie, gdyby to wyzbyło się używania przemocy. Wśród ankietowanych znalazło się o wiele więcej przeciwników ISIS – 52% określiło samozwańczy kalifat „największym problemem Bliskiego Wschodu”.

Respondenci wypowiedzieli się także w kwestii genezy ISIS. 25% z nich jest zdania, że to bezrobocie i brak perspektyw leży u podstaw Państwa Islamskiego. Z kolei 52% jest zdania, że to wina zbyt dużej roli religii w życiu społecznym Bliskiego Wschodu.

Ankieta zbadała także stosunek młodych Arabów do przemian jakie nastąpiły po Arabskiej Wiośnie Ludów. Konsorcjum wskazuje na zmiany jakie zaszły w nastawieniu tej grupy społecznej wobec demokracji. Pięć lat temu 92% pytanych uważało, że chce żyć w demokratycznym państwie. Najnowsze badanie wykazało, że ten odsetek skurczył się do 36%.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: strajk.eu
pt

...

Zobacz również