Mleko może Ci poważnie zaszkodzić. Jeżeli masz te objawy, natychmiast przestań je pić

Mleko może Ci poważnie zaszkodzić. Jeżeli masz te objawy, natychmiast przestań je pić Źródło: Pexels.com / Engin Akyurt

Mleko może Ci nie służyć. Przetwory mleczne są stałym elementem jadłospisu wielu osób, tymczasem u sporej liczby ludzi wywołują uczucie dyskomfortu, biegunki i wzdęcia. W żadnym wypadku nie należy tego bagatelizować.

Mleko krowie może być niebezpieczne dla zdrowia. Wszystko za sprawą niestrawienia zawartego w nim cukru mlecznego - laktozy. Wiele osób skarży się na dolegliwości, takie jak: dyskomfort w żołądku, nadmierne wytwarzanie gazów, luźne stolce lub biegunki, ból brzucha i wzdęcia. Niestety, nie każdy z nas łączy powyższe objawy z nietolerancją laktozy, a co za tym idzie - w dalszym ciągu zatruwamy swój organizm piciem mleka. 

Mleko może być przyczyną szeregu uciążliwych dolegliwości 

Nietolerancja wspomnianej laktozy w praktyce oznacza, że w naszym organizmie brakuje laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za trawienie cukru mlecznego. Wbrew pozorom jest to zupełnie inna przypadłość niż alergia na białko mleka. 

Nietolerancję laktozy możemy mieć od urodzenia, ale zdecydowanie częściej jest nabyta i ujawnia się w dorosłym życiu. Zazwyczaj nasila się z wiekiem, bo aktywność laktazy się zmniejsza. Czasami jest to spowodowane niektórymi lekami, np. antybiotykami czy lekami przeciwzapalnymi, kardiologicznymi i onkologicznymi. Nietolerancja mija, gdy uszkodzone kosmki jelitowe produkujące enzymy trawienne mają szansę się zregenerować. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czy da się wyleczyć nietolerancję laktozy?

Tylko osoby z wrodzoną nietolerancją cukru mlecznego muszą do końca życia zrezygnować z mleka. U ludzi z nietolerancją nabytą podstawę leczenia stanowi dieta eliminacyjna. Oznacza to, że trzeba obserwować, jaka ilość danego produktu nam szkodzi i ograniczyć pokarmy mleczne w jadłospisie do tolerowanego minimum. Tak czy inaczej, zaleca się, aby przez pierwsze trzy miesiące zupełnie zrezygnować z żywności zawierającej laktozę, aby kosmki jelitowe miały okazję się zregenerować. 

Dzisiaj grzeje: 1. 7-latka dała pracownikowi stacji benzynowej liścik i uciekła. Gdy go przeczytał od razu zadzwonił na policję
2. Media obiegły najgorsze wiadomości. Zmarł kultowy dziennikarz, każdy znał jego programy

Obecnie istnieje wiele produktów nie zawierających laktozy - warto ich szukać, mają fioletową nalepkę z informacją "bez laktozy". Mleko krowie można zastąpić także jego roślinnym zamiennikiem, np. mlekiem sojowym, migdałowym, ryżowym czy kokosowym. Natomiast osoby nietrawiące laktozy, które nie potrafią zrezygnować z mleka i jego przetworów, mogą zaopatrzyć się w aptece w preparaty dostępne bez recepty zawierające enzymy trawiące cukier mleczny. Nie zmieniają one smaku potraw. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące Polaków
  3. Syn Janowskiego przekazał dramatyczne informacje. Do szpitala trafiła była żona muzyka
  4. Tragedia w polskim szpitalu podczas porodu. Nie żyje mama czwórki dzieci
  5. Twoje ucho wygląda tak jak na zdjęciu? Możesz być w ogromnym niebezpieczeństwie, natychmiast idź do lekarza

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News