Pilna akcja polskich służb ratowniczych. Nadzwyczajna misja, potrzebna jest pomoc

Pilna akcja polskich służb ratowniczych. Nadzwyczajna misja, potrzebna jest pomoc Źródło: Pixabay/arembowski

Pilna misja polskich służb ratowniczych: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prężnie działa w Bejrucie, by pomóc Libańczykom. Sytuacja jest dramatyczna, ciągle trwają poszukiwania osób poszkodowanych w wybuchu. Na ten moment potwierdzono już śmierć 100 osób oraz wiele tysięcy rannych.

Pilna misja polskich służb w Bejrucie. Skala zniszczeń jest niewyobrażalna. Niemal w centrum gęsto zaludnionego miasta doszło do gigantycznego wybuchu. Zaledwie kilka sekund wystarczyło, by zniszczyć masę sklepów, budynków i całe dorobki życia wielu mieszkańców miasta. Według danych szacunkowych nawet 300 tysięcy mieszkańców zostało bez dachu nad głową.

Pilna misja w Bejrucie - jak pomóc?

- Wczoraj szpitale w Bejrucie były tak przepełnione, że już nie przyjmowały rannych, a część z nich z tego powodu szukała pomocy w szpitalach w innych regionach kraju - relacjonował szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Wojciech Wilk. Organizacja niesie pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, kryzysów oraz konfliktów w Libanie, na Ukrainie, w Nepalu, Peru, Ugandzie i wielu innych. 

Eksplodowała ogromna liczba materiałów wybuchowych - 2 750 ton saletry. Władzie Libanu zapowiedziały już śledztwo w celu sprawdzenia, czy materiały były prawidłowo składowane. Według nieoficjalnych doniesień, ogień miał nieumyślnie zaprószyć spawacz naprawiający drzwi magazynu. 

- Naszym celem jest w pierwszej kolejności, dziś, jutro, dostarczenie do Libanu folii plastikowych, plandek do zakrycia uszkodzonych dachów i wstawienia w okna, lamp solarnych. A w perspektywie kilku tygodni - wsparcie najuboższych rodzin, aby mogły z powrotem wstawić szyby i prowizoryczne choćby drzwi w miejsce tych wepchniętych do mieszkań przez falę uderzeniową. Musimy pomóc podnieść się z kolan tym setkom tysięcy ludzi tragicznie dotkniętych katastrofą - przekazał Wojciech Wilk. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchomiła działania pomocowe na miejscu oraz zbiórkę na ich sfinansowanie. Zaledwie dwa kilometry od miejsca wybuchu leży Burj Hammoud, czyli chrześcijańska dzielnica Bejrutu. Sytuacja na miejscu wygląda przerażająco. Ok. 300 tysięcy mieszkańców będzie potrzebowało zarówno natychmiastowej, jak i długofalowej pomocy. 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prosi o wsparcie i zbiera fundusze dla poszkodowanych w wybuchu. Zniszczenia sięgają nawet setek milionów dolarów, co jest ogromnym ciosem w połączeniu z ogromnym kryzysem gospodarczym, jaki trawi Liban. Każda pomoc jest w tej chwili na wagę złota. Wspomóc zbiórkę można TUTAJ.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramatyczne wydarzenia w TVP na żywo. Są ranni, podczas transmisji doszło do tragedii

2. Lekarze ostrzegają, że druga fala już uderzyła. Niepokojące doniesienia zza granicy

3. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku

- Jest dramatycznie. Próbowaliśmy właśnie namówić starszą panią, żeby opuściła budynek, który ma się zawalić, ale ta starsza pani nie chce wyjść ze swojego domu - relacjonowała Rana Gabi, szefowa biura PCPM w Libanie. Podziękowała także za całe wsparcie płynące z Polski oraz solidarność z mieszkańcami Bejrutu, którzy zmierzyli się z nieprawdopodobną tragedią. 

Najlepsze newsy: 

  1. Premier podjął decyzję. Wszystko stanie się jeszcze dzisiaj
  2. Skandal na pogrzebie malutkiego dziecka w Polsce. Wziął do ręki piłę, zrobił okropną rzecz
  3. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  4. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże
  5. Gwiazda "M jak miłość" przeszła okropne chwile, ma traumę. Wieść o jej przykrych doświadczeniach jest zwyczajnie smutna, nikt się nie spodziewał

Źródło: Gazeta PL, Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News