Obłożenie podatkiem producentów słodyczy – to nowy pomysł polskiego rządu. Zwłaszcza Ministerstwo Zdrowia mocno obstawia za wprowadzeniem tego tzw. podatku cukrowego.

Jak stwierdził wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas, resort zdrowia nie zajmuje się jak na razie nawet pracami nad nową ustawą, ale w przyszłości „będzie musiał się nad tym zastanowić”.

 – Prawdopodobnie będziemy musieli się nad tym zastanowić. Jeszcze ministerstwo nad tym nie pracuje, ale być może powinno się tym zająć – mówi Pinkas.

Pieniądze zebrane od producentów słodkiej żywności miałyby być przeznaczane na leczenie ludzi z chorobami krążenia. W Polsce tego typu schorzenia wciąż są dużym problemem, a według prognoz, będzie jeszcze gorzej. O 40% ma bowiem wzrosnąć liczba chorujących.

Polska mocno wyprzedza inne kraje Unii Europejskiej pod względem umieralności na choroby tego typu. Nasze wskaźniki umieralności z powodu chorób krążenia dwukrotnie bowiem przewyższają te z krajów zachodniej Europy. Faktem jest, że w ciągu ostatnich lat liczba zgonów z powodu tych chorób zmalała, to jednak wciąż te pozostają na drugim miejscu jeśli chodzi o główne przyczyny zgonów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: money.pl
pt

...

Zobacz również