Ministerstwo zdrowia ostrzega
Pixabay.com pasja1000
Irmina Jach - 29 Października 2020

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy wszystkich Polaków powyżej 45. roku życia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w swoich mediach społecznościowych komunikat, z którego treścią powinni zapoznać się wszyscy Polacy, którzy mają za sobą 45. urodziny. Temat apelu jest niezwykle ważny i może uratować życie wielu osobom. Tym razem nie chodzi o koronawirusa. Koniecznie przeczytaj.

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków w bardzo ważnej kwestii. Na Twitterze resortu pojawił się komunikat, który ma na celu zachęcenie do kontrolowania stanu własnego zdrowia. Osobom, które ukończyły 45. rok życia grozi choroba, która może być katastrofalna w skutkach. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy.

Siedziba TVP otoczona kordonem policji, dziesiątki radiowozów i straż pożarna. Wiemy co się dziejeSiedziba TVP otoczona kordonem policji, dziesiątki radiowozów i straż pożarna. Wiemy co się dziejeCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia wystosowało ważny apel do Polaków

Ministerstwo Zdrowia postanowiło przypomnieć rodakom, jak poważną chorobą jest udar mózgu. Ciągle panuje przeświadczenie, także wśród przedstawicieli sektora medycznego, że to schorzenie dotyka wyłącznie osoby starsze, co stanowi jedną z przeszkód utrudniającą poprawę sytuacji. Niestety, podczas udaru każda minuta może okazać się na wagę złota. Tylko szybkie otrzymanie pomocy daje szanse na powrót do zdrowia.

Udar mózgu jest zespołem objawów neurologicznych, powstałych w wyniku nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Dochodzi do niego, kiedy duża tętnica doprowadzająca krew do mózgu lub mała tętniczka wewnątrzmózgowa ulegnie zamknięciu, dużemu zwężeniu lub pęknięciu i nie doprowadzi krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do określonego obszaru mózgu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Udar jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci, zaraz po chorobach serca. Każdego roku w Polsce dotyka blisko 80-90 tysięcy osób, z czego aż 30 tysięcy umiera. Udar jest także główną przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 45. roku życia.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się schorzenia. Należą do nich: wiek, płeć (udar występuje częściej u mężczyzn), uwarunkowania etniczne, przebyty udar bądź przemijający atak niedokrwienny, dziedziczne zespoły chorobowe, koagulopatie, waskulopatie, zaburzenia tkanki łącznej oraz zaburzenia metaboliczne.

Na pojawienie się udaru mózgu mogą wpływać także: nadciśnienie tętniczne, choroby układu krążenia - miażdżyca naczyń pozamózgowych, cukrzyca, podwyższony cholesterol, palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, czynniki psychospołeczne, stosunek apoliprotein B do A1, migrena, dna moczanowa, uraz tętnicy, niedoczynność gruczołu tarczowego, zakażenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz stosowanie niektórych narkotyków.

W niektórych przypadkach zanim dojdzie do pojawienia się objawów neurologicznych udaru mózgu, pojawiają się objawy ostrzegawcze, takie jak: wykrzywienie twarzy po jednej stronie (charakterystyczne jest opuszczenie kącika ust), nagłe zaburzenie czucia po jednej stronie ciała, bądź jej drętwienie, nagłe zaburzenia mowy, nagłe osłabienie kończyn po jednej stronie ciała, nagłe zawroty głowy, którym towarzyszy problem z utrzymaniem równowagi oraz nagłe zaburzenia widzenia.

Dzisiaj grzeje:

1. Porażająca decyzja MON. Chodzi o wojsko na polskich ulicach

2. Zamknięcie części sklepów i ograniczenia w przemieszczaniu? Nieoficjalne doniesienia o nowych obostrzeniach

3. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków

Jeśli podejrzewasz, że bliska ci osoba właśnie przechodzi udar, wykonaj cztery podstawowe czynności: poproś ją, by się uśmiechnęła i zwróć uwagę czy opadnie mu jedna strona twarzy, poproś ją o podniesienie obu ramion i przyjrzyj się, czy jedno nie opada oraz poproś o wyraźne powtórzenie prostej frazy. Jeśli chociaż jeden z punktów nie zostanie zrealizowany poprawnie, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe dzwoniąc na numery 999 lub 112.

Komórki mózgu są niezwykle wrażliwe na niedotlenienie, zaczynają umierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru. Skutki udaru są odwracalne zaledwie przez 3 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Szybki ratunek może uchronić przed niepełnosprawnością.

Najlepszym sposobem, by zapobiec udarowi mózgu, jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia oraz unikanie palenia tytoniu i picia zbyt dużej ilości alkoholu. Zmiany, które pomogą uniknąć chorób, które zwiększają ryzyko udaru, mogą uratować życie.

Udar

Najlepsze newsy dnia:

  1. Golden retriever usłyszał płacz szczeniaczków. Był tylko 1 sposób, aby je pocieszyć, kamera nagrała przepiękną scenę
  2. Adam Małysz w końcu się doczekał. Wielka radość w rodzinie skoczka, posypały się gratulacje
  3. Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Oznaczają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
  4. Twierdził, że koronawirus nie istnieje. Teraz przekazuje dramatyczny apel ze szpitala, bardzo przykre
  5. Nagle zamaskowani mężczyźni rzucili się na kobiety, zaczęli bić. Porażające, co wtedy robiła policja
  6. W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutki
  7. Powalający przepis na najszybsze, najłatwiejsze i najlepsze ciasto czekoladowe

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: mFind/Onet/Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News