Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważny komunikat. Każdy jest zagrożony, nie chodzi o koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważny komunikat. Każdy jest zagrożony, nie chodzi o koronawirusa Źródło: .

Ministerstwo Zdrowia wystosowało ważny apel do wszystkich Polaków. Wiele osób nie wie, że może być w poważnym niebezpieczeństwie. Objawy tej choroby nie dają o sobie znać przez całe miesiące. Tych informacji pod żadnym pozorem nie można przegapić. Zagrożony jest każdy z nas. Tym razem nie chodzi o koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło wystosować ważny apel do wszystkich Polaków. Wczoraj, 28 lipca, obchodzony był Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może być nosicielem tej groźnej choroby. Mało kto wie, jakie daje objawy. Niestety, zachorować może każdy z nas, zwłaszcza osoby korzystające z sług kosmetyczek, fryzjerów czy nawet dentystów. Zapoznanie się z informacjami na temat profilaktyki i objawów może uratować życie.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed groźną chorobą

Wirusowe Zapalenie Wątroby to nie pojedyncza dolegliwość - to grupa zakaźnych chorób zapalnych wątroby, które mogą skutkować uszkodzeniem tego organu. Przyczyną problemów są wirusy hepatotropowe, które można podzielić na kilka typów. Najczęściej występującą formą jest wirusowe zapalenie wątroby typu A. W większości przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Spożycie skażonej wody lub zjedzenie umytej w niej żywności może skończyć się tragicznie. Pierwsze objawy WZW są łatwe do przeoczenia, można pomylić je ze zwykłym zatruciem lub grypą żołądkową.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Osoby zakażone wirusem typu A skarżą się na złe samopoczucie, niewysoką gorączkę, bóle stawowo-mięśniowe, brak apetytu, nudności, wymioty i zaburzenia węchowo-smakowe. U nałogowych palaczy może wystąpić także nagły wstręt do nikotyny. Ostry stan zapalany może objawiać się z kolei ściemnieniem moczu, bólem zlokalizowanym po prawej stronie żeber, zażółceniem skóry oraz białek oczu, a w niektórych przypadkach zmianą koloru fekaliów. Choroba może przyjąć dwie postaci. WZW cholestatyczne jest przewlekłe i daje liczne objawy. Nawracające Wirusowe Zapalenie Wątroby może ograniczyć się do pojedynczych epizodów żółtaczkowych lub nie dawać żadnych charakterystycznych objawów.

Dzisiaj grzeje: 1.Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat

2. Rząd potwierdził. Usłyszeliśmy najgorszą wiadomość dla kilkuset tysięcy Polaków


3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Niestety, nie istnieje żaden lek, który mógłby być pomocy w przypadku leczenia wirusa WZW typu A. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie w przeciągu pół roku. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o higienę osobistą. Drugim, groźniejszym typem WZW jest odmiana B, nazywana "cichym zabójcą", która jest przenoszona przez krew, stosunki płciowe i podczas porodu. Jedyną profilaktyką jest w tym przypadku szczepienie ochronne. Zachorowanie może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Marskością może skończyć się także bezobjawowa odmiana typu C. Nawet 95% Polaków nie wie, że jest nosicielami wirusa. WZW typu A, B, C i E zagrażają nam wszystkim. By im zapobiec, warto dbać o higienę, także w czasie spożywania posiłków, zaszczepić się, a także zabezpieczać się przed patogenami przenoszonymi drogą płciową. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec przez lata liczył wszystkie wydatki na córkę. Na 18. urodziny wręczył jej rachunek, kwota powala
  2. Robert Kubica ma wielkie problemy zdrowotne? Jego słowa zmartwiły kibiców, jest poważnie
  3. Wielki dramat, media przemilczały. Uwielbiany gwiazdor TVP targnął się na swoje życie
  4. Rodzice przyjechali na grób synka. Nie byli gotowi na widok, który zastali na miejscu
  5. Media potwierdziły tragiczną informację. Nie żyje Adam Strzałkowski, wielka strata
  6. Wiceminister potwierdził rzecz, której wielu się obawiało. Nie ma odwrotu, zostało kilka miesięcy
  7. Niemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustki   
  8. Karol Okrasa zrobił kotlety mielone inaczej niż wszyscy. Ogromna rewolucja smaków, niemożliwie przepyszne
  9. Krzysztof Jackowski przepowiedział, co stanie się w Polsce we wrześniu. Czy uczniowie wrócą do szkół?

Źródło: Poradnik Zdrowie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!


Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News