Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków
Pikio.pl
Irmina Jach - 26 Września 2020

Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia, dotyczy wszystkich Polaków. Nie chodzi o wirusa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych niesamowicie ważny komunikat, z którym powinny zapoznać się miliony Polaków. Tym razem nie chodzi o pandemię koronawirusa. Nie można zlekceważyć tych zaleceń, mogą uratować ci życie. Temat często bywa pomijany, co wpływa na śmiertelność wśród obywateli naszego kraju.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny komunikat skierowany do milionów Polaków. Postulat, który został opublikowany w mediach społecznościowych resortu, niesie za sobą niezwykle istotne przesłanie. Nie warto go lekceważyć, może uratować życie twoje i twoich bliskich.

Wiadomości, zwołanie sztabu kryzysowegoOdbędzie się pilne posiedzenie sztabu kryzysowego, wiemy, czego dotyczy. Fatalne wiadomości dla milionów PolakówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny komunikat

- Zaplanuj długie życie. Unikaj używek, zadbaj o zdrową dietę, uprawiaj regularnie sport, korzystaj z badań profilaktycznych. Pamiętaj! Kolonoskopia pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego, a zatem na skuteczne leczenie choroby - napisano w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta zapomniała o jednej rzeczyZdezynfekowała ręce, zapomniała o jednej rzeczy. Chwilę później rozległa się eksplozjaCzytaj dalej

Kolonoskopia to badanie, na które Polacy decydują się niezwykle rzadko. Powodem takiego postępowania są wstyd i dyskomfort powodowane metodami wykonywania diagnostyki. Problem jest naprawdę poważny, nie brakuje osób, które odmawiają skorzystania z pomocy lekarskiej nawet w momencie, w którym uskarżają się na dolegliwości bólowe. Tymczasem kolonoskopia może okazać się niezbędna w wykluczeniu niezwykle poważnych schorzeń takich jak: rak jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna i niedokrwistości z niedoboru żelaza o niejasnej etiologii. Badanie bywa pomocne także w ocenie zmian, do których doszło z powodu wrzodzenia jelit. Wczesna diagnoza w wielu przypadkach zwiększa szansę na wyleczenie.

- Kolonoskopię powinno się wykonywać w ramach badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego i zmian przedrakowych w postaci gruczolaków (polipów). Dotyczy to wszystkich bezobjawowych pacjentów po 50. roku życia z/lub bez wywiadu raka jelita grubego w rodzinie. W rodzinach z wywiadem raka jelita grubego badanie profilaktyczne powinno się przeprowadzić o 10 lat wcześniej niż najwcześniejsze wystąpienie raka w rodzinie. Kolonoskopia połączona z endoskopową polipektomią jest najskuteczniejszą metodą zmniejszającą zapadalność na raka jelita grubego - mówiła dr n. med. Anna Cybulska, gastroenterolog, w rozmowie z portalem Medicover.

Dzisiaj grzeje:

1. Okropne, co Daniel Martyniuk zarzucał obecnej ukochanej. Wszystko trafiło do sieci

2. TVN pilnie ostrzega. Wszystko zacznie się już za chwilę, zagrożone jest aż 9 województw

3. Były teść syna Zenka Martyniuka przerwał milczenie. Jego wyznanie sprawiło, że wielu zaniemówiło

Rak jelita grubego ciągle pozostaje nowotworem, który najczęściej jest wykrywany w stanie zaawansowanym. Pacjenci, którzy usłyszą diagnozę w tak dalece posuniętym stadium, mają zaledwie 20-25 procent szans na przeżycie kolejnych pięciu lat. W krajach zachodnich wyleczalność jest zdecydowanie wyższa - 60 procent. Powodem różnicy jest niedostateczna liczba badań wykonywanych w Polsce. W obliczu czarnych statystyk, warto wziąć sobie słowa, które przekazało Ministerstwo Zdrowia, do serca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rozpoczęły się kontrole, mogą wejść bez pytania. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł
  2. Polski Ken chciałby walczyć na Fame MMA. "Może niektórym zamknąłbym te piękne buźki"
  3. Zdradzili, jak będzie wyglądać chodzenie księży "po kolędzie". Wiele osób nie dowierza w nowe przepisy
  4. Za 20-złotówkę z czasów PRL możesz dostać nawet 5 tysięcy złotych. Możesz mieć ją w domu
  5. Spełniła się czarna wizja Krzysztofa Jackowskiego? Stało się wczoraj, nikt nie może uwierzyć
  6. Placki ziemniaczane inaczej, czyli po szwajcarsku. Chrupiąca alternatywa zachwyca dzięki nietypowym składnikom

Miss przeszła koszmarW wieku 5 lat została miss piękności, następnie przeszła koszmar, musiała się poświęcić. Wiemy, jak wygląda dziśCzytaj dalej

Źródło: Twitter/Medicover

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News