Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach
Pikio.pl
Irmina Jach - 20 Listopada 2020

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło. Ogromna zmiana obowiązuje od dzisiaj, chodzi o wizyty u lekarzy

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny apel skierowany do wszystkich Polaków. Od dziś zmieniają się zasady dotyczące wykonywania testów na koronawirusa. Resort zamieścił w mediach społecznościowych wpis, którego nie można przegapić. Od dzisiaj, lekarze podczas wizyt zyskali nowe kompetencje.

Ministerstwo Zdrowia stale przypomina, jak istotną kwestią jest wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Niestety, wielu Polaków ma problem z uzyskaniem stosownego skierowania. Teraz sytuacja ma ulec diametralnej zmianie.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe wytyczne w kwestii testów na COVID-19

Od początku trwania pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia apelowało do Polaków z prośbą o wykonywanie testów na obecność COVID-19 w przypadku, gdy zaobserwują u siebie niepokojące objawy. Badanie można wykonać w mobilnym punkcie pobrań lub - w wyjątkowych wypadkach - w szpitalnej izbie przyjęć

Do tej pory skierowanie na test mogli wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz inspekcja sanitarna. Resort postanowił rozszerzyć grono podmiotów, o czym poinformował, publikując w swoich mediach społecznościowych stosowną planszę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 20 listopada lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarze pracujący w sektorze opieki paliatywnej i hospicyjnej, a także medycy sprawujący opiekę długoterminową będą mieli prawo do skierowania pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego koronawirusem na wykonanie testu RT-PCR. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek.

Test RT-PCR to tak zwane badanie molekularne, które wykrywa materiał genetyczny wirusa w określonym materiale biologicznym. Polega on na pobraniu wymazu z jamy nosowo-gardłowej lub gardła, a także nosogardła, plwociny lub wydzieliny z płuc, a także próbki kału lub krwi. Test RT-PCR pozwala na wykrycie aktywnej infekcji COVID-19.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca, by badanie zostało wykonane jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów zakażenia. Osoby z dodatnim wynikiem poddawane są izolacji, a ich najbliżsi - kwarantannie. Zaleca się również, by najbliżsi chorego również zostali przebadani w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Niestety, taki zapis nie znalazł się w wytycznych polskiego Ministerstwa Zdrowia.

W przypadku pacjentów paliatywnych, hospicyjnych lub niezdolnych do samodzielnego przemieszczania się, możliwe jest wykonanie testu RT-PCR w domu chorego. W takim wypadku procedury dopełnia pielęgniarka. Na wynik oczekuje się około 48 godzin. Zwiększenie ilości specjalistów, którzy mogą wystawić skierowanie na badanie, ma przyczynić się do zwiększenia efektywności testowania społecznego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wypowiadał się ostatnio na temat ilości wykonywanych testów. Mówił on o tym, że raporty publikowane przez resort są zależne od tego, jak wielu lekarzy zdecyduje się skierować pacjentów na badanie w kierunku COVID-19. Nie bez znaczenia jest także to, ile osób decyduje się na konsultację medyczną.

Dzisiaj grzeje:

  1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
  2. Z ostatniej chwili: Niedzielski przekazał, kiedy uczniowie będą mogli prawdopodobnie wrócić do szkół. Wszystkie mamy czekały na wiadomość
  3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

- O tym, ile mamy wykonywanych w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej pacjentów objawowych zgłasza się do przychodni czy na teleporadę, tym więcej testów. Skoro do lekarzy idzie mniej osób z objawami, to robi się mniej testów - mówił Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna".

Ministerstwo Zdrowia apel

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Z ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzji
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
  5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
  6. Jadasz kebaby? Poznasz porażającą prawdę o produkcji mięsa do nich i przejdzie ci ochota
  7. Jesz wigilijnego karpia? Jeden powód sprawił, że będzie ich w tym roku mniej

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News