Ministerstwo Zdrowia alarmuje
Pikio.pl
Monika Majko - 19 Listopada 2020

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków

Ministerstwo Zdrowia przypomniało Polakom o niebezpieczeństwie, zagrożonych jest ponad 8 milionów mieszkańców naszego kraju. Nie wszyscy wiedzą o tym, że znajdują się w grupie ryzyka. Dziś w mediach społecznościowych resortu pojawiły się dwa komunikaty. Chodzi o popularną używkę - papierosy.

Ministerstwo Zdrowia z okazji światowego dnia rzucania palenia tytoniu przekazało Polakom ważne informacje, w niebezpieczeństwie jest ponad 8 milionów mieszkańców kraju. Nie wszyscy zdają sobie sprawę w zagrożenia, resort przekazał kilka ciekawych faktów.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków przed zgubnymi skutkami palenia

19 listopada obchodzony jest światowy dzień rzucania palenia tytoniu, z tej okazji Ministerstwo Zdrowia postanowiło przypomnieć Polakom o szkodliwości tego nałogu. Zdanych przekazanych przez portal pulsmedycyny.pl wynika, że choć liczba palaczy w kraju zmniejsza się, wciąż po papierosy regularnie sięga ponad 8 milionów obywateli.

– Stopniowo zmniejsza się liczba palaczy papierosów w Polsce, nadal jednak pali 8 mln Polaków i Polek - 24 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet. Zwiększa się odsetek osób, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. Aż 70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu – informowali eksperci na konferencji prasowej w Warszawie w 2019 roku, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęNie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęCzytaj dalej

Z danych przekazanych na konferencji wynika, że w 2019 roku z nałogiem próbowało zerwać aż 50 procent palaczy. Niestety, większość z nich nie wytrwała w swoim postanowieniu, a część przerzuciła się na e-papierosy w nadziei, że jest to mniej szkodliwa forma uzależnienia od nikotyny. Ministerstwo Zdrowia przekazało jednak, że jest to błędne przekonanie.

– Kupujesz e-papierosy, ponieważ myślisz, że są mniej szkodliwe? Nie jest to prawda. Oprócz uzależniającej nikotyny, wprowadzają do organizmu substancje toksyczne i rakotwórcze, które powstają w procesie podgrzewania – przekazał resort zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do palaczy

Kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie prof. Tadeusz Orłowski przyznał, że-papierosy zawierają mniej substancji rakotwórczych niż wyroby tytoniowe, ale nadal są niebezpieczne, bo zawierają m.in. szkodliwe dla płuc substancje zapachowe i smakowe.

– Poza tym wielu palaczy po ich użyciu wraca do dawnego nałogu, bo łatwiej jest sięgnąć po tradycyjnego papierosa – dodał prof. Orłowski.

Dzisiaj grzeje:

1. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach

2. W Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko

3. Pilny komunikat ministerstwa do milionów Polaków. Nikt nie wiedział, że zaczęło się już z samego rana

Podobnie sprawa ma się z papierosami w wersji light. Wielu palaczy wybiera je ze względu na przekonanie, że są mniej szkodliwe, niż te zwykłe. Jak donosi resort zdrowia, to kolejne błędne myślenie, które może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

– Czy wiesz, że papierosy typu light zawierają te same substancje smoliste, co tradycyjne papierosy? Oznacza to, że ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia jest takie samo – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak przekazało ministerstwo, wszystkie papierosy zawierają mieszaninę około 7 tys. związków chemicznych, a około 70 procent z nich jest rakotwórczych. W Polsce dąży się do tego, by w 2030 roku uzależnionych od tytoniu mieszkańcy stanowili nie więcej niż 5 proc. populacji kraju, eksperci jednak już teraz wskazują, że będzie to bardzo trudne do zrealizowania.

palenie

palenie

Fot. twitter.com/Ministerstwo Zdrowia

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Puls Medycyny/Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News