Ministerstwo Zdrowia - konferencja
screen konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia 03.09.2020
Aneta Wasilewska - 3 Września 2020

Nieoczekiwana konferencja Ministerstwa Zdrowia. Zapowiedziano przełomowe zmiany, niedługo wejdą w życie

Ministerstwo Zdrowia przed kilkoma godzinami zapowiedziało, że odbędzie się nieoczekiwana konferencja prasowa. Z doniesień medialnych, jakie pojawiły się przed rozpoczęciem, wiadomo było, co będzie przedmiotem spotkania z dziennikarzami. Okazuje się, że zgodnie z przewidywaniami, poinformowano o przełomowych zmianach, jakie już niedługo wejdą w życie. Czego będą dotyczyć i kogo dotkną najbardziej?

Ministerstwo Zdrowia zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się dziś na Twitterze, o godzinie 14:00 rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiona została nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. Przypomnijmy, w ciągu doby potwierdzono zakażenia u 612 pacjentów, zmarło 14 osób, co ogółem daje 69 129 zakażonych w kraju od początku pandemii oraz 2092 ofiar śmiertelnych wirusa.

Minister zdrowia - informacjeZ ostatniej chwili: minister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zwołało nagłą konferencję prasową

Ministerstwo Zdrowia na godzinę przed spotkaniem poinformowało, że Adam Niedzielski, obecny minister zdrowia weźmie udział w konferencji prasowej, poświęconej nowym strategiom walki z koronawirusem. W ostatnich tygodniach pojawiało się wiele nieoficjalnych informacji dotyczących tego, co może wydarzyć się, gdy w Polsce rozpocznie się druga fala zachorowań. Sam Niedzielski zdradził więcej w porannej rozmowie, w której wypowiadał się na temat całkowitego zamknięcia Polski i powrotu do lockdownu ja jesieni. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów pojawi się już jutro.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Mało kto wiedział, że między innymi Tomasz Stockinger miał problemy z prawemZnani polscy aktorzy, którzy dopuścili się niewybaczalnych rzeczy. Wiemy, co mają na sumieniuCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia informuje o przełomowych zmianach

Oprócz Adama Niedzielskiego pojawił się Waldemar Kraska i Andrzej Horban krajowy konsultant do spraw zakaźnych w Polsce. Minister zdrowia rozpoczął od przypomnienia, że na jesieni będą zupełnie inne strategie walki z koronawirusem. Na początku roku reagowano w drastyczny sposób. Od teraz skala zjawiska miejscowa będzie decydować o wprowadzanych zmianach, nie będzie jednolitych rozwiązań. Nowa filozofia MZ w sposób elastyczny będzie zarządzać ryzykiem. Nowym podejściem będzie ważenie ryzyka oraz branie pod uwagę innych czynników tak jak np. gospodarka. Idealnym przykładem jest otwarcie szkół, które wiąże się ogromnym ryzykiem, a także niesie za sobą koszty finansowe. Od teraz Ministerstwo Zdrowia będzie mierzyć zyski i straty, a nie zamykać się całkowicie na wirusa.

Strategia będzie mieć cztery obszary. Pierwszym z nich jest organizacja, a głównym celem jest dopasowanie zasobów instrumentalnych i ludzkich do zagrożenia. Powołane zostaną trzy poziomy szpitalnictwa. Kolejne zagadnienie dotyczy mobilnych punktów wymazowych, by zwiększyć ich dostępność dla Polaków. Następne zagadnienie dotyczy sanepidu i monitoringu zgłoszeń o nowych zakażeniach. Powstanie specjalna infolinia, by odciążyć pracowników lokalnych placówek. W sprawie testowania wyznaczone są dwa cele: koncentracja na pacjentach objawowych oraz ochrona specjalnych grup ryzyka (osoby obciążone szczególnym ryzykiem - osoby wybierające się do uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów, ZOL i DPS oraz niezmiennie pracowników służby zdrowia).

Zmieni się także praca POZ. Wypracowana została specjalna ścieżka dla wszystkich pacjentów, która zaczynać się będzie od teleporady, a kończyć na wizycie w przychodniach bądź szpitalach. Zdaniem Niedzielskiego jest to pomoc dla wszystkich pacjentów i lekarzy rodzinnych. Co więcej, w Polsce zostaną wprowadzone testy antygenowe, które w szybszym czasie dają wynik. Niedzielski zapowiedział, że wykorzystywane będą w pierwszej kolejności na SOR.

Dzisiaj grzeje:

1. Ogromne ognisko koronawirusa w polskim szpitalu. Wszystko przez jednego pacjenta, oddział zamknięto

2. Miejsca w żłobkach tylko dla zaszczepionych dzieci? Słowa Ministra Zdrowia wywołały poruszenie wśród rodziców

3. O nagraniu mówią już tysiące internautów. Porażające sceny w miejskim autobusie

Trzymanie pod kontrolą pandemii jest możliwe dzięki "DDM", czyli "dezynfekcja, dystans i maseczki". Adam Niedzielski dodał, że w minimalizowaniu zwiększenia ryzyka zakażenia pomocne może być szczepienie pacjentów na grupę. Pierwsze szczepionki są już w hurtowniach, a pod koniec miesiąca pojawią się w dystrybucji. Waldemar Kraska zabrał głos po ministrze zdrowia, poszerzając informacje na temat zmian w szpitalnictwie, które niebawem wejdą w życie. Andrzej Horban pokreślił, że na jesień wielu Polaków będzie chorować na inne choroby i infekcje niż COVID-19, wprowadzane zmiany w Polsce mają na celu diagnozowanie także innych infekcji. Dziś podstawowym zdaniem sanepidu będzie opracowanie ognisk nowych zakażeń, do których dochodzi w kraju.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Minister Zdrowia zabrał głos. Powiedział o ponownym zamknięciu kraju
  2. Widzowie nie mieli pojęcia, prawda była ukrywana. Chodzi o Bandziorka z "Chłopaków do wzięcia"
  3. Wyciekła prawda o ojcu małej Madzi. Powalające, co zrobił po tragicznej śmierci córeczki
  4. Ogromne zmiany w 500 plus, oprócz dzieci dostaną też inni. Ponad 10 mln Polaków otrzyma pieniądze
  5. Legendarny gwiazdor disco polo trafił do szpitala. Przeszedł poważną operację

Kobieta - dzieckoCiężarna 24-latka wybierała się na imprezę, przyjaciółki wyrządziły jej okropną rzecz. Niewiarygodne, co stało się z dzieckiemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News