Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkowa sytuacja przez całe wakacje

Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkowa sytuacja przez całe wakacje Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Krystian Maj

Ministerstwo Zdrowia wydało pilny apel skierowany do niemal wszystkich Polaków. Przez całe wakacje na terenie naszego kraju będzie obowiązywała wyjątkowa sytuacja. Pomoc jest bardzo potrzebna. Żeby włączyć się do inicjatywy, do której zachęca resort zdrowia, nie musisz podejmować zbyt wielkiego wysiłku.

Wakacje są czasem, w którym dochodzi do największej ilości wypadków. Wyjazdy na urlopy i letni relaks sprzyjają lekkomyślnym zachowaniom. Wiele osób w czasie wypoczynku zapomina o zasadach bezpieczeństwa i daje ponieść się brawurze. Niestety, takie zachowania mają przerażające konsekwencje. Tegoroczne wakacje zaczęły się przed kilkoma dniami, a życie straciło już 15 osób. Każdego dnia przybywa nowych ofiar. Wiele osób wymaga pilnej hospitalizacji, która nierzadko łączy się z potrzebą dokonania transfuzji krwi. Ministerstwo Zdrowia wydało apel, który ma na celu mobilizację krwiodawców. Sytuacja jest poważna, w całym kraju brakuje krwi.

Ministerstwo Zdrowia wystosowało apel do Polaków

Dawcami krwi mogą być osoby pomiędzy osiemnastym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia, które posiadają ważny dowód osobisty. Waga potencjalnego krwiodawcy nie może być niższa niż pięćdziesiąt kilogramów. Osoba, która wybiera się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub punktu lokalnego, nie może być po zabiegu operacyjnym, tatuażu, przekłuciu uszu lub innych części ciała - od tego momentu musi minąć minimum pół roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Krwi nie mogą oddawać kobiety w ciąży i do pół roku po porodzie, a także w okresie menstruacji. Krwiodawcę mogą wykluczyć również niektóre choroby przewlekłe i przyjmowane lekarstwa. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nie ma możliwości oddania krwi przez dwa tygodnie po powrocie spoza granic Polski. Czynnikiem wykluczającym jest także kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną. 

Kobiety mogą oddawać krew cztery razy do roku, zaś mężczyźni - sześć. Pobranie trwa kilka minut, jest bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Mitem są doniesienia, że jednokrotne oddanie krwi wymusza konieczność kolejnych donacji. Organizm szybko odtwarza białka osocza i komórki krwi. 450 ml, które pobiera się podczas jednorazowej wizyty w RCKiK, stanowi jedynie 8-9%  ogólnej objętości krwi krążącej w ciele dorosłego człowieka.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramatyczne doniesienia o Ewie Błaszczyk. Sama nie jest w stanie sobie poradzić

2. Nie żyje ekspedientka zakażona koronawirusem. Sanepid szuka klientów

Oddanie krwi wiąże się z licznymi korzyściami - krwiodawca ma prawo do odebrania ośmiu czekolad, zwolnienia z pracy w dniu donacji, ulgi podatkowej i zwrotu kosztów dojazdu do najbliższego punktu. To także doskonała okazja, do wykonania bezpłatnych badań podstawowych. Po otrzymaniu tytułu "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" do puli profitów dochodzi pierwszeństwo w kolejce u lekarza, zniżki w komunikacji miejskiej oraz zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy "Dawcom w Darze".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Turyści spojrzeli na paragon i zrzedła im mina. 200 zł za kebaba i 35 zł za kawę, wakacyjne ceny w znanym hotelu zapamiętają do końca życia
  2. Robert Lewandowski coraz bliższy końca kariery? Słowa piłkarza nie pozostawiają wątpliwości
  3. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkowa sytuacja przez całe wakacje
  4. Wydano alerty I i II stopnia. Pół Polski znajduje się w niebezpieczeństwie, najgorzej będzie w jednym województwie
  5. Dodatkowe 500 zł dla emerytów i rencistów? Przełomowa decyzja senatu
  6. Grób aktorki ”Czterdziestolatka” jest w strasznym stanie. Aż łzy napływają do oczu, przykro patrzeć

Źródło: Twitter/Krwiodawcy.org

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News