Ministerstwo Zdrowia ma problem
Unsplash Mufid Majnun
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Niebywałe doniesienia z Ministerstwa Zdrowia. Sprawa w prokuraturze, w grę wchodzą ogromne pieniądze

Ministerstwo Zdrowia postanowiło wyciągnąć konsekwencje prawne z poważnych uchybień, do których doszło przed kilkoma miesiącami. Kontrowersyjna sprawa znajdzie swój finał w prokuraturze. W grę wchodzą ogromne pieniądze, sprawa jest naprawdę poważna. Niebywałe doniesienia z resortu obiegły krajowe media. Polacy są zszokowani.

Ministerstwo Zdrowia znalazło się w bardzo niekorzystnej sytuacji w momencie, w którym zleciło dostarczenie respiratorów firmie należącej do handlarza bronią. Transakcja nigdy nie została zrealizowania, a firma E&K jest dłużna resortowi ogromne pieniądze. Zdecydowano się na podjęcie kroków prawnych.

Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaTragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia walczy o odzyskanie pieniędzy za respiratory

Pomimo, że termin już upłynął, firma E&K nie zwróciła Ministerstwu Zdrowia pieniędzy za zamówione respiratory, które nigdy nie zostały dostarczone do resortu. Rządzący poinformowali, że sprawa, która wzbudziła ogromne kontrowersje, została skierowana do Prokuratorii Generalnej. Zaapelowano o wszczęcie postępowania procesowego o zabezpieczenie i zapłatę zaległych pieniędzy.

Niezwrócona przedpłata jest horrendalnie wysoka, opiewa na blisko 12 milionów euro, a dokładnie - 11 milionów 900 tysięcy euro. Nie bez znaczenia są także kary umowne, z tytułu których Ministerstwo Zdrowia powinno otrzymać aż 3 miliony 600 tysięcy euro.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia złożyło zawiadomienie w Prokuratorii, która reprezentuje skarb państwa przed sądami, gdyż płynął przedłużony na wniosek dostawcy termin rozliczenia długu. Odroczenie nie przyniosło oczekiwanego skutku, firma E&K nie zdecydowała się na zwrot środków finansowych.

- W dniu 2 listopada 2020 r., w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez kontrahenta - firmę E&K sp. z o.o., Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Prokuratorii Generalnej RP z wnioskiem o wszczęcie postępowania procesowego o zabezpieczenie i zapłatę - poinformował rzecznik resortu zdrowia.

Wniosek złożony do Prokuratorii Generalnej dotyczy umowy, która została zawarta 14 kwietnia 2020 roku. Na jej podstawie firma E&K zobowiązała się dostarczyć 1241 respiratorów. Niestety, Ministerstwo Zdrowia otrzymało zaledwie część urządzeń. W dużej mierze różniły się specyfikacją od sprzętu zamówionego przez resort. Łącznie wydano respiratory o wartości 9 milionów złotych.

Od pozostałej części umowy, w związku z poważnym niedotrzymaniem terminów dostaw, Ministerstwo Zdrowia odstąpiło. Resort zażądał jednocześnie zwrotu pozostałych wpłaconych środków wraz z odsetkami i karami umownymi.

- Z tytułu wskazanych żądań firma E&K sp. z o.o. zwróciła do Ministerstwa Zdrowia kwotę 14 milionów euro, deklarując na piśmie, że pozostałą zaległą kwotę ureguluje do końca października 2020 roku. Biorąc pod uwagę deklarację kontrahenta, resort nie kierował sprawy na drogę postępowania sądowego. Zaległości, których dotyczy wniosek do Prokuratorii Generalnej to: 11,9 miliona euro niezwróconych przedpłat oraz 3,6 miliona euro kar umownych - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu

2. Tragiczna wiadomość we Wszystkich Świętych. Dziś rano zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków

3. Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość. Dotyczy wszystkich Polaków

Firma E&K do dostatniej chwili próbowała nawiązać porozumienie z resortem zdrowia. Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, Krzyszof Zasada, gdy spółka miała jeszcze czas na spłatę długu, jej zarząd zaproponował resortowi dostarczenie zaległych respiratorów. Władze nie przystały jednak na takie rozwiązanie.

Przyczyn upatrywać należy nie tylko w nierzetelności spółki, ale także w kwestiach prawnych, które nie pozwalały na przyjęcie sprzętu. Umowa, która wiązała firmę E&K i Ministerstwo Zdrowia została rozwiązana, a przedstawiciele nie chcą zawierać kolejnych zobowiązań ze spółką należącą do handlarza bronią.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pochowali kota w ogrodzie, chwilę później zobaczyli go w domu. Odkopali grób i nic nie zrozumieli, dopiero weterynarz zdradził im prawdę
  3. Dzień Wszystkich Świętych. Te gwiazdy odeszły w 2020 roku. Na zawsze pozostaną w pamięci kibiców (FOTO)
  4. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  5. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  6. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  7. Disney stworzyło robota, który wprawi Cię w zakłopotanie. Niesamowity realizm i przeszywające spojrzenie
  8. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wprost/Gazeta Wyborcza/Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News