Część obostrzeń wkrótce powróci? Ważny apel do ministra zdrowia, ręce opadają

Część obostrzeń wkrótce powróci? Ważny apel do ministra zdrowia, ręce opadają Źródło: Beata Zawadzka/East News

Minister zdrowia ma powody do niepokoju. Został do niego skierowany ważny apel, jednak Łukasz Szumowski jeszcze na niego nie zareagował. Czy po ostatnich wydarzeniach możemy spodziewać się, że obostrzenia powrócą? Niektórzy bardzo by tego chcieli.

Minister zdrowia w obliczu kolejnych zmartwień - będzie musiał zadecydować, czy warto wrócić do przywrócenia obowiązujących wcześniej obostrzeń. Wielu osobom może się to nie spodobać, jednak teraz wszystko zależy od nas samych.

Sprzedawcy powinni wypraszać osoby bez maseczek

Informacje o kolejnych zakażeniach oraz ogniskach zakażeń niepokoją Polaków. Chodzi m.in. o nowo odkryte ognisko w jednym ze sklepów Lidl, ale też o śmierć np. ekspedientki z Oleśnicy, która pracowała w lokalnym sklepie spożywczym. Nie tylko pracownicy, ale też klienci zaczynają zauważać nadmierne poczucie swobody wśród kupujących. Coraz więcej osób nie nosi maseczek, przez co zagrażają swojemu zdrowiu oraz zdrowiu innych.

Przy wejściu do każdego sklepu jest możliwość dezynfekcji rąk i/lub założenia jednorazowych rękawiczek. O ile po wprowadzeniu nakazu użycia specjalnego płynu wszyscy się do niego stosowali, to teraz mało kto z niego korzysta. Podobnie jest z maseczkami. Obsługa w mniejszych sklepach może walczyć z klientami, jednak pracownicy większych dyskontów zwykle spotykają się z awanturą i groźbami.

- Ludzie, którzy wchodzą do sklepów bez maseczek, powinni być wypraszani za drzwi. W razie czego jest policja, która powinna reagować. Apeluję do sprzedawców, aby zapomnieli o doraźnych zyskach. Nawet jeśli klient miałby zapłacić wysoki rachunek, to po zamknięciu sklepu na skutek zakażenia stracicie dużo więcej - mówi oburzony wirusolog, profesor Włodzimierz Gut.

Minister zdrowia odpowie na głośny apel?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia z postulatem objęcia konsumentów z problemami zdrowotnymi obowiązkiem noszenia na terenie placówek handlowych przyłbic, które umożliwiają swobodniejsze oddychanie. Zmiana w rozporządzeniu stanowiłaby istotne narzędzie wywierania presji na konsumentach ignorujących nakaz, co jest niezwykle ważne w kontekście zbliżających się wakacji oraz wzmożonego przemieszczania się dużych grup ludzi. Jako branża nie dysponujemy podstawą prawną do egzekwowania nakazu. Brak odgórnej regulacji prawnej w tym zakresie sprawia, że nie możemy wyprosić ze sklepu klienta bez maski - tłumaczy Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Dzisiaj grzeje: 1. Dotarliśmy do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Wyznali wszystkie tajemnice

2.4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał

Oczywiście z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są osoby, które mają m.in. problemy z oddychaniem, ale nie muszą nosić przy sobie specjalnego zaświadczenia. Można więc po prostu powiedzieć, że ma się np. astmę. To również denerwuje pracowników, ponieważ klienci wykorzystują lukę, która nie jest uregulowana prawnie. Klient bez maseczki, o ile zostanie wyproszony, i tak może pójść w inne miejsce, gdzie nie spotka się ze sprzeciwem. Jeśli sytuacja się nie zmieni, nie jest wykluczone, że obostrzenia powrócą. Całkiem niedawno mówił o tym minister zdrowia, jednak uspokajał, że jeśli wrócą to nie będą tak restrykcyjne jak np. w kwietniu czy w maju.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteście klientami Biedronki? Uważajcie na okropne działania oszustów w internecie, dziesiątki osób już są ofiarami ponurych praktyk
  2. Robert Lewandowski powalczy dziś o kolejny rekord. Wystarczy jeden gol, by zapisał się w historii
  3. Marian Opania ma poważne problemy. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przeżywa dramat
  4. Nieoczekiwany zwrot ws. pogrzebu brata papieża Benedykta XVI. Nie zostanie pochowany w miejscu, gdzie początkowo planowano
  5. Niebywałe sceny na pogrzebie Darka, wyciskają łzy. Za miesiąc miał mu się urodzić synek
  6. Dramat na wiecu Andrzeja Dudy. Zaatakowano dziennikarza, interweniowała policja

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News