minister zdrowia wyjaśnienie szczepienia
Pixabay.com, autor: Michal Jarmoluk
Joanna Szwalikowska - 3 Stycznia 2021

Minister zdrowia podjął stanowcze kroki. Żąda wyjaśnień ws. szczepienia celebrytów

Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił na swoim koncie na Twitterze treść oficjalnego pisma, które trafiło do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Mowa o szczepieniach poza harmonogramem, które od kilku dni są głównym tematem rozmów.

Minister zdrowia zwrócił się bezpośrednio do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Zbigniewa Gacionga. W udostępnionym w mediach społecznościowych piśmie poprosił o ustosunkowanie się do informacji dotyczącej jego obecności podczas szczepień osób spoza kadry medycznej. 

Minister zdrowia żąda reakcji. Zwrócił się do rektora WUM

Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w Polsce w niedzielę 27 grudnia. W pierwszej kolejności otrzymać miały je osoby z grupy zero, czyli pracownicy służby zdrowia. To właśnie oni każdego dnia stoją na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Termin zapisów w tej grupie przedłużono do 14 stycznia. 

Kolejnymi grupami, które mają otrzymać szczepionkę będą: seniorzy (którzy są najbardziej narażoną grupą), służby mundurowe oraz nauczyciele. Osoby spoza grup priorytetowych mają otrzymać możliwość zapisu na szczepienie już 15 stycznia. 

Polska zawodniczka nie żyje. 23-latka zmarła zaraz po Sylwestrze, tragiczne informacjePolska zawodniczka nie żyje. 23-latka zmarła zaraz po Sylwestrze, tragiczne informacjeCzytaj dalej

Sprawa dotycząca szczepień poza kolejnością budzi całe mnóstwo emocji. Choć w pierwszej kolejności preparat otrzymać miały osoby pracujące w służbie zdrowia, przywileju tego doznało także 18 znanych postaci kultury oraz sztuki. Sprawa została już skomentowana między innymi przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Głos po raz kolejny zabrał także minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak pisał w mediach społecznościowych, sprawa szczepień ma  wymiar zarówno formalny, jak i etyczny. Kwestie formalne zostaną wyjaśnione na etapie szczegółowych kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają ruszyć już w poniedziałek 4 stycznia. 

- Sprawa szczepień ma wymiar formalny i etyczny. Formalny zweryfikuje kontrola @NFZ_Centrala. W wymiarze etycznym - w związku z informacjami dot. możliwej obecności Rektora przy szczepieniach - poprosiłem o ustosunkowanie się pisemnie do tej informacji - pisał Adam Niedzielski na Twitterze. 

Jak wynika z przekazanej przez niego wiadomości, kwestie etyczne mają zostać wyjaśnione pisemnie, o co osobiście poprosił minister zdrowia. Pod krótki wpisem zamieścił także fotokopię pisma, które skierował do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

- W związku z informacjami opublikowanymi na profilu Facebook ZUM na WUM dotyczącymi Pańskiej obecności podczas szczepień osób ze świata kultury i polityki proszę o ustosunkowanie się do tej informacji - napisał minister zdrowia w swoim piśmie do rektora Zbigniewa Gacionga. 

Informacje o obecności rektora podczas szczepień osób ze świata kultury oraz sztuki nagłośnił profil „ZUM na WUM”. Jest to strona prowadzona przez studentów, która ma na celu nagłaśnianie wszelkich nieprawidłowości, które mają miejsce na Uniwersytecie. Studenci nie kontaktowali się bezpośrednio z ministerstwem, jednak ich głos został zauważony w sieci, w związku z czym skierowano oficjalne pismo do rektora. 

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News