Kardynał George Pell, „minister finansów” Stolicy Apostolskiej, ostrzega że Kościół katolicki musi uporządkować swoje finanse między innymi z uwagi na możliwe ataki pod jego adresem dotykające tej kwestii.

Słowa kard. Pella padły podczas podczas zlotu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie w Rimini. „Minister finansów” Watykanu nawiązał nimi do wprowadzanych przez papieża Franciszka reform finansowych.

Odnosząc się do finansów Kościoła katolickiego kardynał oświadczył, że powinny one być przejrzyste i skutecznie kontrolowane, wykorzystywane w sposób nie pozostawiający wątpliwości natury moralnej.

Podejmujemy próbę przełożenia na praktykę chrześcijańskiego nauczania na temat własności, bogactwa i służby biednym oraz cierpiącym. Współczesne metody kontroli są dobre i być może stanowią najlepszy sposób, by zagwarantować uczciwość i skuteczność – wyjaśnił, pytany o reformy wprowadzane przez papieża, kard. Pell.

Duchowny potępił także katolickich hierarchów i księży za „moralny błąd” w sprawie zarządzania kościelnymi finansami.

To niebezpieczne, to moralny błąd, gdy przedstawiciele kierownictwa Kościoła, biskup, proboszczowie czy przełożeni zakonni wyrażają zadowolenie z tego, że nie są w najmniejszym stopniu zainteresowani tym, jak wykorzystywane są pieniądze Kościoła i mówią, że nic nie rozumieją ze spraw finansowych – powiedział duchowny.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: wiadomosci.onet.pl