Anna Zalewska jest ministrem edukacji w rządzie premier Beaty Szydło. Chociaż z wykształcenia jest jedynie polonistką, ze względu na sprawowaną funkcję często zadawane jej są pytania natury historycznej.

Najczęściej poruszaną kwestią jest mord w Jedwabnem. To właśnie wtedy Polacy zamordowali około 340 Żydów, z czego 300 w wyjątkowo brutalny sposób – paląc ich w stodole.

Kiedy poprzednio zapytano Zalewską o Jedwabne, próbowała się wykręcić od odpowiedzi. Mówiła, że „to fakt historyczny, w którym doszło do wielu nieporozumień”, a twierdzenie, że Polacy zamordowali Żydów w Jedwabnem to „teza powtarzana za Tomaszem Grossem (kontrowersyjnym historykiem żydowskiego pochodzenia – przyp. red.)”.

Kiedy podobne pytanie zadano jej dzisiaj w radiu RMF FM, odpowiedź Zalewskiej różniła się od tej z połowy lipca. Tym razem wprost przyznała, że w mordzie brali udział Polacy.

– Ja już o tym mówiłam na konferencji prasowej w ministerstwie edukacji, gdzie prosiłam również o to, aby dyskutować o tym w szerokim kontekście okupowanego kraju roku ’41. O tym, że byliśmy pod niewolami niemieckiego okupanta […] Rzeczywiście musimy z bólem powiedzieć, że była to współodpowiedzialność Polaków. – powiedziała

Zalewska zaznaczyła jednak, że przyklejanie łatki antysemitów wszystkim Polakom tamtego okresu jest niesłuszne

– Przypominam o tym, że Państwo Podziemne karało za mordowanie Żydów. W związku z tym mówmy o udziale Polaków w dramatach i pogromach, ale mówmy w kontekście historycznym – tłumaczyła minister.

źródło: rmf

Zobacz również