Minister potwierdziła, masowe kontrole już ruszyły. O co chodzi?

Minister potwierdziła, masowe kontrole już ruszyły. O co chodzi? Źródło: Jakub Kaminski/East News

Minister w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdziła, że kontrolerzy zaczęli już swoją pracę. Jak się okazało, masowe inspekcje mają swoje powody. Do instytucji wpływa coraz więcej skarg i doniesień, kontrolerzy zaczęli odwiedzać pierwsze miejsca, gdzie łamane jest prawo.

Minister Marlena Maląg wytłumaczyła, o co dokładnie chodzi z masowymi kontrolami. Dotyczą pracowników oraz przedsiębiorców, można zapłacić słoną karę.

Informacje o nieprawidłowościach wpłynęły do resortu

Masowe kontrole dotyczą zakładów pracy. W związku z epidemią koronawirusa, wiele firm musiało wprowadzić nowe wewnętrzne zasady, które mają zapobiegać zachorowaniom oraz dbać o reżim sanitarny - dezynfekcję, odpowiedni odstęp, nierzadko noszenie maseczek. Niestety, urzędnicy otrzymują coraz więcej skarg, że nie w każdej firmie dba się o bezpieczeństwo pracowników.

- Szczegółowe kontrole PIP mają na celu sprawdzenie, czy w firmach przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego w związku z koronawirusem. Sprawdzane jest również to, czy przedsiębiorcy wprowadzili działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, tj. zapewnili środki do dezynfekcji rąk, ochronę nosa i ust, czy rękawiczki jednorazowe, a także czy przeprowadzone zostały szkolenia bhp – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Dla minister Marleny Maląg zdrowie innych jest priorytetem

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Minister powiedziała także, że zagrożenie jest nadal realne, nie można go bagatelizować i już teraz należy przygotować się do kolejnej fali zakażeń. PIP wzmógł kontrole i działa w imieniu pracowników, ponieważ "firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie swojej pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu". Nie da się więc ukryć, że kontrolerzy mają pełne ręce pracy.

Dzisiaj grzeje: 1. Wypadek autokaru w popularnym kurorcie. Nie żyje co najmniej 12 osób, kilkudziesięciu rannych
2.
Największa liczba zachorowań od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Na zakończenie rozmowy minister Marlena Maląg po raz kolejny przypomniała, że każdy jest zobowiązany dezynfekować ręce, utrzymywać odpowiednią odległość od drugiej osoby w miejscu pracy, a także jeśli zakład tego wymaga - musi nosić maseczkę. Życie i zdrowie zatrudnionych jest priorytetem. Nie wiadomo, jakie kary grożą przedsiębiorcom, którzy nie dopilnują przepisów. Piotr Müller w rozmowie z TVN24 zapowiadał, że kary finansowe za nieprzestrzeganie obostrzeń mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy do końca wierzyli, niestety nie żyje. Polskę obiegła najgorsza wiadomość
  2. Skandal. Napadł prezenterkę w pociągu, chciał ją zgwałcić na oczach 6-letniego syna
  3. Polskę obiegła tragiczna informacja. Nie żyje ważny polski duchowny
  4. Niebywałe, co robi ksiądz z katechetką. Nagranie obiegło całą Polskę
  5. Uczestnik Top Model mimo strasznej choroby. Robi zawrotną karierę i może być przykładem dla innych

Źródło: Twitter, Interia, Bankier

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News