Masz kredyt w którymś z tych banków? To one zrujnowały życie milionów Polaków

Masz kredyt w którymś z tych banków? To one zrujnowały życie milionów Polaków

Millennium, Nordea, BPH i Getin Bank i kilka innych - masz kredyt w którymś z tych banków? To właśnie tam Polacy zadłużyli się na niewyobrażalne sumy. Życie milionów osób zostało zrujnowane, a większość w dalszym ciągu nie może się pozbierać.

Millennium i Getin Bank to tylko dwa z wielu banków, które udzielały Polakom kredytów we frankach. Szwajcarska waluta zaczęła być popularna wśród obywateli naszego kraju już w latach 90-tych, jednak od 2001 do 2003 roku rozpoczął się na nią prawdziwy szał. Początkowo we frankach udzielane były jedynie tanie kredyty detaliczne, szybko jednak wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi. To jednak przyniosło tragiczne skutki - Polacy nie byli świadomi zagrożenia, a tylko nieliczne banki uniemożliwiły Polakom zaciąganie tak dużych kredytów w obcej walucie. Konsekwencje nierozsądnej decyzji obserwujemy do dzisiaj.

Millennium, Getin Bank i BPH - to tam zadłużyły się miliony Polaków!

Niektóre banki, jak ING czy Pekao, zrezygnowały z udzielania kredytów we frankach przeczuwając, że w tym tempie może dojść do finansowej tragedii. Znalazły się jednak instytucje, które nie dostrzegły lub zlekceważyły zagrożenie. Do nich, według infografiki SE, należą Millennium, Getin Bank, BPH, Nordea, BRE (dziś mBank), Kredyt Bank, Fortis Bank i GE Money Bank. Dlaczego zdecydowali się na udzielenie kredytu? - To był wówczas jedyny sposób na zaistnienie na rynku detalicznym mniejszych banków, bo dzięki oferowaniu tańszego kredytu zdobywały klientów. Dlatego banki ostro ze sobą wtedy walczyły. Inną przyczyną popularności kredytów walutowych był dynamiczny rozwój pośredników, którzy skonstruowali przeglądarki kredytowe. Klient mógł łatwo porównać warunki oferowane przez różne banki i z tego przeglądu jasno wynikało, że miesięczny koszt obsługi kredytu walutowego jest o 1/3 niższy niż złotowego. To była porażająca różnica - tłumaczył przed laty sytuację Jan Krzysztof Bielecki, były premier i były prezes banku Pekao SA.  1. Zarabiasz mało? Rząd dorzuci ci do wypłaty dodatkowe pieniądze
  2. Ile zarabia youtuber? Jakie zarobki i pieniądze są na YouTube?
  3. Polska 2018: Dostała ataku padaczki, przechodnie próbowali wypędzić demona
Następny artykuł