Miliony ludzi zostaną bez pracy. Nie będziemy mogli zareagować

Miliony ludzi zostaną bez pracy. Nie będziemy mogli zareagować Źródło: fot. pixabay

Nie mamy najmniejszych szans, żeby z tym walczyć. Praca zostanie nam odebrana. Miliony ludzi zostaną na lodzie, z kredytami, kurczącymi się środkami na koncie i brakiem dalszych perspektyw. A przede wszystkim - na przedłużającym się bezrobociu.

Żyjemy w bardzo energicznie zmieniającym się świecie. Już nie pytamy, czy zastąpią nas roboty, tylko kiedy. Praca w wielu zawodach została już zautomatyzowana i przejęta przez maszyny, co było zdecydowanie wygodnym krokiem dla pracodawcy, jednak już nie tak dobrym dla zwalnianego pracownika. Zauważyć to można przede wszystkim w barach szybkiej obsługi, gdzie zarówno składanie zamówienia, jak i uiszczenie zapłaty wykonujemy przy specjalnym stanowisku, bez kontaktu z człowiekiem. Czynnik ludzki potrzebny jest tylko do wyprodukowania jedzenia, chociaż i ten proces jest już mocno zautomatyzowany. W wyniku postępujących zmian zapotrzebowanie na pracowników drastycznie zmalało, a co za tym idzie - praca została odebrana wielu osobom.

Praca tylko dla robotów. A co z człowiekiem?

Wiele maszyn, które kiedyś wymagały całkowitej obsługi przez człowieka, zostało zmodernizowanych. Teraz wystarczy jeden pracownik do ewentualnej kontroli. Podobna sytuacja ma miejsce zarówno w branży spożywczej, jak i przy produkcji ubrań i innych przedmiotów wytwarzanych masowo. Sztuczna inteligencja wyprze wiele zawodów, w których czynnik ludzki może być pominięty. Już za kilka lat rynek pracy będzie wyglądał całkowicie inaczej niż teraz. Musimy być na to gotowi, bo ewentualna zbyt późna reakcja może nie przynieść nam już żadnego skutku. Warto bez przerwy zdobywać nowe kwalifikacje. Młodzi pracownicy, którzy właśnie teraz wchodzą pracy, prawdopodobnie będą musieli zmienić branżę co najmniej kilka razy. W bezpiecznej sytuacji są osoby, których specjalizacja jest na wysokim poziomie. Wykształceni, po studiach wyższych, mogą być zdecydowanie bardziej pewni swojej pozycji. Obawiać się o pracę nie powinni także ludzie pracujący bezpośrednio z ludźmi - psychologowie, psychiatrzy, socjologowie, lekarze, prawnicy. Umiejętności miękkie i głęboka empatia to coś, czego roboty nie są w stanie zastąpić. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Marta Kaczyńska nie dba o siebie? "To może zaszkodzić dziecku"
  2. Skandaliczny błąd! Dostajesz ZA MAŁĄ emeryturę, jednym pismem możesz to zmienić
  3. Uwaga Warszawa! W stolicę uderzy fala powodziowa
  4. Pies obronił dzieci przed PEDOFILEM! Szokujący sposób
fot. Pixabay Roboty zabiorą nam pracę? / fot. Pixabay Pixabay Dron / fot. Pixabay
"}" data-sheets-userformat="{"2":4931,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"11":4,"12":0,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
"}" data-sheets-userformat="{"2":4931,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"11":4,"12":0,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News