Milan Kundera żyje. Zdementowano informacje o jego śmierci.

Milan Kundera żyje. Zdementowano informacje o jego śmierci. Źródło: Flickr.com/Elisa Cabot

"Nieznośna lekkość bytu" to najbardziej rozpoznawalna książka zmarłego artysty. "Milan Kundera odszedł w wieku 91 lat" napisał portal literacki Granice. Ta informacja okazała się nieprawdą. Zdementowała ją ambasada Republiki Czeskiej w Paryżu.

Zagraniczne media poinformowały, że 18 czerwca 2020 roku w wieku 91 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury czeskiej oraz światowej literatury współczesnej. Jego powieści ukształtowały wielu Polaków, Czechów, Ślązaków i Niemców. Świat cytuje działa artysty. Informacja o śmierci okazała się nieprawdziwa.

Kundera urodził się w Prima Aprilis, 1 kwietnia 1929 r. w Czechach, wychowywał się w inteligenckiej rodzinie. Ojcem autora był uznany pianista, Ludvík Kundera. Data urodzenia jest mocno znacząca w twórczości artysty. Primaaprilisowy artysta nie szczędził ironii i sarkazmu. O śmierci i życiu pisał: "Kicz jest stacją tranzytową pomiędzy bytem a zapomnieniem". Dla niego życie było mieszaniem się sfer sztuki, profanacji i kiczu właśnie.

Kim jest Milan Kundera

Pisarza w bardzo młody wieku dotknęły wojenne wydarzenia. Gdy miał 10 lat rozpętała się II Wojna Światowa. W jego twórczości widać, jak duże piętno odcisnęła na młodym Kunderze. Artysta rozpoczął swoją karierę autorską po ukończeniu studiów. Z wykształcenia był muzykologiem oraz literaturoznawcą. Obronił się w 1952 roku. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Milan Kundera był na czarnej liście cenzury. Jego książki trzeba było zdobywać z tak zwanego drugiego obiegu, gdyż nie mógł liczyć na oficjalne publikacje. Skandal wywołała ukończona w 1967 roku powieść "Żart". Satyra obśmiewająca warunki gospodarcze, polityczne i społeczne Czechosłowacji lat 60. rozzłościła cenzorów na tyle, że Kundera był zakazany nie tylko w słowacko-czeskim państwie, ale także w PRLu, NRD i Związku Radzieckim.

Milan Kundera żyje - zdementowano informację o jego zgonie

"Żart" nie skoczył się żartem dla Kundery. Ograniczenia w wolności słowa zmusiły artystę do emigracji do krajów Europy Zachodniej. Tam też odrzucił słowiańskość - z całą stanowczością odcinał się od czeskiej kultury narodowej, odrzucił język oraz tradycje. Pisarz w 1975 roku na stałe zamieszkał w Paryżu i publikował w języku francuskim. Jego żal do rodaków przejawiał się tym, że przez wiele lat nie pozwalał na przekłady literackie swoich książek z francuskiego na język czeski i słowacki.

Hitem okazała się wydana w 1984 roku "Nieznośna lekkość bytu". Milan Kundera stworzył pełną parareli opowieść o małżeństwie, któremu przyszło żyć w czechosłowackiej stolicy w okresie Praskiej Wiosny. Po dziś jest to najbardziej poczytna powieść autora. 

Kontrowersje wokół pisarza wybuchły ponownie w 2008 roku, gdy media zaczęły sugerować, że współpracował w latach 50. XX-wieku z czechosłowackimi służbami bezpieczeństwa. Za pomocą donosu Milan Kundera miał doprowadzić do aresztowania i usunięcia z życia publicznego Miroslava Dvořáčka. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatka została wykorzystana przez 4 chłopaków. Po 2 latach jej mama zagląda do łazienki i odkrywa przerażającą prawdę
2. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

Milan Kundera jest laureatem cennych nagród, otrzymał między innymi nagrodę The Independent w 1991 r. oraz Czeski Medal Za zasługi I stopnia. W roku 2009 czeskie Brno przyznało pisarzowi honorowe obywatelstwo. Jak dowiedzieliśmy się przed chwilą informacja o śmierci artysty okazała się fake newsem. Dementi w tej sprawie zamieściła ambasada Republiki Czeskiej w Paryżu.


 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fasolka szparagowa z bułką tartą jest ukochanym letnim daniem wielu osób. Niektórzy dodają do niej jeszcze 2 nietypowe składniki
  2. Media podają dalej tragiczną informację. Niestety, nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski, wielka strata dla świata sportu
  3. Wiadomo, kiedy może powstać szczepionka na koronawirusa, padła konkretna data. Lekarze właśnie zaczęli testy
  4. Polacy niczego nie byli świadomi, duże zmiany dla tysięcy kierowców. Prezydent już podpisał ustawę
  5. Gigantyczne zmiany w każdej Biedronce. Klienci mogą przeżyć wstrząs, przywiązali się do poprzedniego stanu
  6. Ministerstwo Zdrowia wydało nagłe oświadczenie. Polacy muszą dostosować się do 6 rzeczy

Źródło: SpiderWebs

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News